У Запоріжжі хочуть закрити учнівські центри розвитку й творчості

Ми вирішили поговорити з директорами одних з найстаріших установ – Центру туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій та Центру художньо-естетичної творчості – про те, яке значення мають ці заклади для запорізьких дітей і до чого може призвести їх ліквідація.
военнослужащих
Місія – виховання
Центри виховали не одне покоління – вони діють уже декілька десятків років. Центр туризму служить Меккою для молодих туристів та краєзнавців ще з 1935 року. Наразі він нараховує 169 гуртків, у яких проводять дозвілля 2535 дітей. Пішохідний туризм, спортивне орієнтування, гірський туризм, екологічне краєзнавство – це далеко не все, чим займаються вихованці закладу. Головне завдання центру – активізація та координація туристично-краєзнавчої роботи та військово-патріотичне виховання молоді.
Історія Центру естетично-художньої творчості бере початок ще у 1929 році. Сьогодні на його плечах усі культурно-масові заходи для дітей Запорізької області. В установі займаються 996 учнів – для них діє 26 гуртків.
Для дітей ці заклади – шлях на всеукраїнські та навіть міжнародні конкурси. Директор Центру художньо-естетичної творчості Наталія Григорівна Кузнєцова каже, що таланти й здібності вихованців високо оцінюють не лише в Запоріжжі:
– У минулому році за рейтингом проведення та участі в конкурсах з художньо-естетичного напряму Запорізька область зайняла третє місце в Україні. Треба пишатися, що в нас такі талановиті діти. Наприклад, у нас є хор української пісні – їх запрошують з виступами в різні міста. Вони тільки повернулися зі Львова, а мені вже дзвонять з Рівного – просять приїхати.
Вихованці Центру туризму мають змогу на основі чисельних походів і експедицій писати свої науково-дослідницькі роботи і виходити з ними на конкурси Малої академії наук. Але якщо центри закриють, у дітей більше не буде можливості реалізовувати свій творчий та науковий потенціал.
– Обласні центри – середня ланка позашкільної освіти. Якщо вона відпаде, то діти не зможуть брати участь у всеукраїнських чи міжнародних конкурсах, бо є там обов’язкова умова – участь у заходах обласного рівня, – пояснює директор Центру туризму Тетяна Григорівна Митрофанова.
Треба віддати належне й тому, що сьогодні заклади можна назвати єдиним порятунком для дітей з малозабезпечених родин:
– Завдання наших гуртків – забрати дітей з вулиці. Навчання в центрах абсолютно безкоштовне. Саме тому в нас займаються діти з малозабезпечених сімей, батьки яких не можуть собі дозволити платні гуртки, – говорить Тетяна Григорівна.
Окрім того, пріоритетний напрям центрів – формування у вихованців патріотичних почуттів.
Директор Центру туризму зазначає:
– Ніколи не стане патріотом той, хто не знає рідного краю, тому наше завдання – навчити дітей любити свою малу Батьківщину.
Заклади не тільки беруть участь, але й організовують низку благодійних та патріотичних акцій. Одна з них – «З любов’ю до Героя» – триває вже більше року. Вихованці центрів власноруч виготовляють обереги, листівки та іграшки, які потім передають військовій частині А-1978 та 55-й окремій артилерійській бригаді. А зараз учні плетуть для військових вже дев’яту маскувальну сітку.
военнослужащих
На дітей немає грошей
Звістка про «оптимізацію» центрів була для їх керівників та дітей несподіванкою. 16 січня депутати обласної ради прийняли бюджет, в якому заклали підвищення фінансування освітніх установ. І у цей же день постійна комісія з питань бюджету підготувала рекомендацію ЗОДА – опрацювати питання доцільності подальшого функціонування 20 комунальних закладів, серед яких опинилися й декілька установ для дітей та молоді. Депутати назвали це гарним словом «оптимізація». Її мета – раціональне використання бюджетних коштів. Тобто, на думку народних обранців, виховання та розвиток декількох тисяч дітей з економічної точки зору є нераціональними. Ці 20 закладів вони хочуть або об’єднати, або зовсім ліквідувати. Якою логікою керувались депутати, незрозуміло, адже кожна установа має свій напрям діяльності, і більшість з них навіть не перетинаються між собою. Більше того, в області немає такої будівлі, під дахом якої можна було б розмістити всі заклади.
Здавалося б, кому в Запоріжжі вигідно закривати гуртки, які займаються вихованням дітей? Об’єктивної причини для «оптимізації» центрів немає. Але є підозра, що питання лежить в іншій площині. Річ у тому, що деякі заклади, зокрема Центр туризму, мають у своєму розпорядженні нерухомість у привабливих районах міста, яка могла запасти в око якомусь можновладцю. Директор Центру туризму зауважує:
– Офіційно ця інформація не підтверджується, але, дійсно, багато закладів знаходяться в центрі міста.
военнослужащих
Протидія «оптимізації»
Цілком реальна перспектива закриття центрів сколихнула суспільство. Тетяна Григорівна розповідає, що батьки вихованців закладів уже збирають підписи проти цієї ініціативи та готові на рішучіші дії:
– Вони вже написали звернення до Президента України, голови Верховної Ради, народних депутатів від Запорізького регіону, до міністра культури та навіть до уповноваженого Президента з прав дитини. Хвиля незадоволення та рішучої підтримки дітей – ініціатива батьків. Їх також підтримали у Федерації спорту Запорізької області. Є навіть лист від міністра освіти Сергія Квіта до першого заступника голови ОДА Григорія Самардака, в якому йдеться про неможливість закриття позашкільних центрів.
Якщо позашкільні заклади приберуть, під загрозою опиниться вся система освіти. Тетяна Митрофанова зазначає:
– Наслідки будуть дуже важкі. Саме тому наші батьки звертають увагу на те, що наразі це питання взагалі треба зняти з повістки. Ми не знаємо, на якій стадії знаходиться розгляд цього питання, але ми віримо у те, що більшість депутатів не підтримує ініціативу, адже фінансування закладів не зупиняється. Якщо це готується на перспективу, то це ж треба вирішувати всім разом.
На думку Наталії Кузнєцової, йде поступова ліквідація обласних дитячих центрів:
– Якщо навіть зараз постане питання про скорочення, то на першому етапі будуть зменшувати ставки та кількість гуртків, а на наступному етапі нам скажуть «Вибачте, у вас мало гуртків – навіщо ви нам потрібні?».
Директори центрів розуміють, що сьогодні наша країна перебуває у важких умовах і економія вкрай необхідна. Разом з тим вони згадують складну ситуацію 90-х років:
– Тоді система вистояла – ніхто не ліквідував обласні центри. Влада розуміла значення таких закладів.
Чи така ж розумна сучасна влада, дізнаємося 27 лютого – саме тоді питання приєднання або ліквідації закладів буде розглядатися на сесії облради.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *