На одну «Просвіту» в Запоріжжі знайшлося два очільники

Запорізькій «Просвіті» вже майже 100 років. Здавалося б, організація, яка досягла такого поважного віку, мала би спокійно займатися просвітянськими функціями та виконувати в соціумі свою благородну місію. Але і в такій тихій гавані інколи трапляються дивні ситуації, що ставлять реалізацію цієї місії під загрозу. Один з останніх конфліктів розгорнувся навколо посади голови запорізького відділення «Просвіти» – не встигли звільнити одного, як вже призначили іншого. Наразі керівниками просвітянської організації себе вважають одразу двоє людей: громадський діяч Олег Ткаченко та народний депутат Ігор Артюшенко.
2
Зародження конфлікту
Історія призначення нового очільника запорізької «Просвіти» почалася майже два роки тому. В червні 2013 року відбулося чергове обрання голови Запорізького обласного об’єднання – керівником на наступні чотири роки обрали Олега Ткаченка. Наступного місяця, у вересні, проходять вибори голови центральної «Просвіти». Кожен обласний осередок заздалегідь мав запропонувати свою кандидатуру. В цьому питанні обласні організації не були оригінальними – майже всі, як один, запропонували залишити на посаді Павла Мовчана, який уже декілька років очолює київську організацію.
Запорізькі просвітяни вирішили піти іншим шляхом і запропонували одразу п’ять кандидатур. Як і очікувалося, вибрали Мовчана, але осад у центральної «Просвіти» залишився – невдовзі після виборів Олег Ткаченко мав не дуже приємну розмову зі своїми київськими колегами. На його думку, цей випадок зіграв не останню роль в історії зі зміною головуючого запорізького об’єднання – начебто таким чином київське керівництво вирішило приструнити регіонального очільника.
военнослужащих
Позачергова перевірка
За декілька місяців після переобрання голови центральної «Просвіти» Павло Мовчан ініціює позачергову звітну конференцію керівництва запорізької організації. Зазвичай подібні заходи відбуваються після закінчення повноважень голови, тобто перед виборами. Але цього разу сталося не зовсім так. За словами Олега Ткаченка, позачергова конференція була ініційована через «квартирний» конфлікт. Саме він поставив під сумнів довіру до керівного органу обласної «Просвіти».
Справа в тому, що у власності запорізької просвітянської організації є трикімнатна квартира в самому центрі міста. «Просвіта» використовує лише дві кімнати, а за рахунок третьої намагається заробити кошти, щоб було, чим сплачувати комунальні платежі. Так, уже майже 10 років ця кімната здається громадським та політичним організаціям. А з січня 2014 року в приміщенні жив голова об’єднання Олег Ткаченко. Як він сам зазначає, під час буремних подій минулого року члени «Просвіти» запропонували йому оселитися у вільній кімнаті, щоб охороняти квартиру. Ткаченко погодився та прожив там трохи більше півроку. Впродовж цього часу в його обов’язки входило сплачувати всі комунальні послуги.
военнослужащих
Новий голова
Неочікувано для себе у вересні минулого року Ткаченко дізнається про проведення позачергових зборів правління, на яких новим головою запорізької «Просвіти» призначають Ігоря Артюшенка. Ткаченку стало відомо, що збори були ініційовані центральною організацією. Але згідно із статутом «Просвіти» засідання правління або ради організації може скликати або голова, або його перший заступник. Якщо ж голова не виконує своїх обов’язків, відбувається зміна керівництва та перереєстрація організації. Ткаченко ж зауважує, що жодних зборів, як правління, так і ради «Просвіти», він не скликав і, відповідно, не проводив. Більше того – його ніхто не попереджав про заплановану зміну керівництва.
Для того щоб розібратися в ситуації, Ткаченко звертається до реєстраційної служби Головного управління юстиції Запорізької області, звідки йому надходить відповідь: правовою експертизою встановлено, що документи, які подані для зміни в складі керівних органів запорізької «Просвіти», не відповідають нормам чинного законодавства. Тобто юстиція зміну керівництва не визнала.
Відповідь юстиції надійшла в середині грудня 2014 року, а вже в перший тиждень січня 2015-го на Ткаченка очікувало нове здивування: змінені замки та опечатані двері офісу «Просвіти». Тоді конфлікт вдалося владнати, але ненадовго – у квітні до офісу знов завітали невідомі. За цим фактом Олег Ткаченко написав заяву в міліцію. Ось, як він сам пояснює те, що сталося того дня:
– 17 квітня 2015 року о 12.30 до мене в офіс увірвалася група осіб у кількості близько 10 чоловік. Я відкрив двері по дзвінку. Тут же один з присутніх показав мені якісь папірці й сказав, що ця квартира належить депутату Верховної Ради Ігорю Артюшенку і що я повинен покинути приміщення. Я відповів, що на сьогоднішній день є головою Запорізького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка і маю всі законні підстави тут знаходитися, адже несу повну відповідальність перед правлінням та членами організації.
Наразі Олег Ткаченко не має доступу до офісу «Просвіти», в якій він все ще вважається головою. Реєстраційні документи та печатка організації знаходяться в нього. Він і надалі продовжує брати участь у підготовці різноманітних культурних заходів, що організовує об’єднання. Більше того – 24 січня поточного року все ж відбулася позачергова звітна конференція, делегати якої переважною більшістю голосів висловили довіру голові Олегові Ткаченку.
Разом з тим доволі активно діє й інший керівник «Просвіти» – Ігор Артюшенко. Так, уже за часів його правління був організований перший в області Форум інтелігенції. Сам народний депутат пояснює ситуацію наступним чином:
– Відбулася обласна звітно-виборча конференція, на якій мене було обрано головою Запорізького об’єднання «Просвіти». Рішення підтримано центральною організацією – є документи, що це підтверджують. Окрім того, на сьогодні вже перереєстровані документи в управлінні юстиції. Інше питання, що колишній голова не визнає цих рішень. Усі документи і рішення є.
Документи і рішення, дійсно, є. І одразу в обох сторін конфлікту. І поки це питання не вирішено, в Запорізькій області – два голови однієї «Просвіти».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *