Хто заробляє на відпочинку запорізьких дітей

152
Кожного року на відпочинок та оздоровлення декількох тисяч дітей з міського та обласного бюджетів виділяються мільйони гривень. Мільйони податків запоріжців. «Правда» вирішила проаналізувати, кому діставалися державні замовлення останні три роки.
военнослужащих
Літній асортимент
Згідно з Державним реєстром дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, в Запорізькій області функціонує 53 подібних установи. Разом з тим у тендерах з них бере участь менше половини. Так, за інформацією Вісника державних закупівель, з 2013 по 2015 рік бюджетні кошти на послуги з дитячого відпочинку отримали щонайменше 22 запорізькі компанії та одна обласна організація. Безумовно, серед фірм велика конкуренція, бо державні замовлення – це сотні путівок на сезон. Кожна компанія хоче, щоб ці путівки придбали саме в неї. Бажання деяких підприємців реалізовуються з року в рік – за свої послуги вони отримують мільйони бю-джетних грошей. Серед пари десятків компаній, що вигравали в тендерах протягом 2013-2015 років, можна виділити сім, які вирізняються чи регулярністю замовлень, чи їх масштабом, чи нехтуванням законодавства про державні закупівлі.
Найбільш скандальною компанією є ТОВ «Бердянськ-Тур», що пропонує відпочинок та оздоровлення в дитячому закладі «Оріон». Зареєстрована фірма на Івана Асламова та Яну Орленко, керівник закладу – Людмила Козьміна. У 2013 році в «Оріоні» стався, м’яко кажучи, неприємний інцидент – дітей поселили в антисанітарні умови. Почалося слідство, але вже наступний рік став для компанії ще більш щедрим на перемоги в державних тендерах, ніж минулий. Так, у 2014 році «Бердянськ-Тур» отримав майже 3,5 мільйони з обласного бюджету на путівки для дітей з 12 спеціалізованих закладів.
Аналогічно йшли справи в ще однієї компанії, яка також стала центром скандалу в 2013 році, – ТОВ «Еліна-Плюс», зареєстроване на Кларису Шаніну, дружину депутата Запорізької обласної ради Геннадія Шаніна. Два роки тому керівництво табору «Северянін» знехтувало санітарними нормами та правилами, що призвело до нещасного випадку. Але вже наступного року компанія, згідно Віснику державних закупівель, отримала замовлення від Запорізького обласного відділення Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності – 2634 путівки за 2 мільйони гривень. 2015 рік став для «Еліни-Плюс» ще успішнішим – фірма виграла в чотирьох обласних тендерах та отримала з бюджету за послуги з відпочинку 3,6 мільйони гривень.
Найбільш завзятим по праву можна назвати ТОВ «Телець», що володіє табором «Молода гвардія», – компанія подається на більшість тендерів міста та області. Але перемога дістається їй нечасто: два-три лоти на рік. Фірма належить Надії та Ірині Топоваловим, Олександру та Сергію Шостакам, а також Юлії Потоцькій. «Телець» часто опиняється за бортом держтендерів через зависокі ціни. Як правило, компанія потрапляє до групи майбутніх переможців, які допущені комісією до оцінки, а потім відхиляється на користь суперників. За останні два роки «Телець» за результатами відкритих торгів отримав замовлення на путівки загальною сумою 2,6 мільйони гривень.
Найбільш стабільним на ринку є ТОВ «Обен» – дитячий заклад «Гвоздика». Фірма зареєстрована на Наталю Василенко. Три роки поспіль «Обен» отримує по одному декількамільйонному замовленню від Департаменту соціального захисту населення ЗОДА: у 2013 році – на 6,9 мільйони гривень, у 2014 – 3,2 мільйони, у 2015 – 1,7 мільйони.
Також стабільністю може похизуватися Обласний центр з організації дозвілля та оздоровлення дітей, який кожного року одержує замовлення від того ж департаменту: 2013 рік – 1,7 мільйони гривень, 2014 – 2,1 мільйони, 2015 – 680 тисяч. Центр засновано на власності Запорізької обласної ради профспілок.
По одному великому замовленню на рік отримує і ТОВ «Зоряний», що зареєстровано на Івана та Валентину Симоненків. У 2013 році компанія виграла тендер від Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міськради на 864 тисячі гривень, а у 2015 році – на 2,7 мільйони гривень.
Однією з найуспішніших компаній цього року є ПП «Курорти Приазов’я». Загалом за 2013-2015 роки ця фірма отримала на організацію дитячого відпочинку з міського та обласного бюджетів 10 мільйонів. З них 4 мільйони – лише на трьох тендерах поточного року. З 2013 року компанія виграла сім торгів. Найбільші замовлення – від Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міськради. Треба зазначити, що до складу фірми входять санаторій «Нафтохімік України», база відпочинку «Бригантина», дитячий оздоровчий табір «Факел», база відпочинку «Прибой» та санаторій «Арктика». Це дає можливість брати участь у тендерах і на санаторне оздоровлення – в цьому році фірма виграла дев’ять таких торгів і отримала держзамовлення на 5,4 мільйони гривень. Директором компанії є Максим Кривунь – депутат Бердянської міської ради. Згідно з декларацією депутата, за 2014 рік він мав доходів 24 тисячі гривень. Щонайменше дивно, що директор компанії, яка в рік заробляє мільйони, отримує на місяць трохи більше прожиткового мінімуму. А ось підприємницька діяльність депутата в минулому році принесла йому майже 3 мільйони гривень.
Усім іншим компаніям до подібних показників далеко – в основному вони отримують замовлення на пару сотень тисяч гривень не більше одного-двох разів на рік.
военнослужащих
Тендерні рекорди
У Віснику державних закупівель міститься інформація про понад п’ять десятків тендерів, проведених у 2013-2015 роках. І кожного року можна виділити щонайменше один, який суттєво відрізняється ціною.
У 2013 році найкрупнішим був тендер Запорізького обласного відділення Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності. 3450 путівок на дитячий відпочинок були поділені на дев’ять лотів, але в подальшому один з них відмінили. Загальна сума замовлення – 9 мільйонів гривень. На торги подалася рекордна кількість учасників – 34 фірми. Замовлення дісталися восьми компаніям: заклад «Весна» отримав підряд на 882 тисячі гривень, Обласний центр з організації дозвілля та оздоровлення дітей – на 588 тисяч гривень, ТОВ «Меотіда ЛТД» – 819 тисяч, ПП «Чайка» – 1569750 гривень, ТОВ «Хартрон-Віоліс» – 900900 гривень, ТОВ «Телець» – 1092000 гривень, ПрАТ«Зміна» – 1139250 гривень, заклад «Одіссей» – 2016000 гривень.
У 2014 році рекордним став тендер Департаменту соціального захисту населення ЗОДА на 8,9 мільйони гривень. 2465 путівок розподілили на п’ять лотів. Свої пропозиції на торги подали 10 компаній. Перемогли шість: ТОВ «Азов-Стиль» отримало 253470 гривень, ТОВ «Телець» – 594720 гривень, Дитячий оздоровчий центр «Салют» – 2167872 гривень, Обласний центр з організації дозвілля та оздоровлення дітей – 2123520 гривень, ТОВ «Обен» – 3205440 гривень, ПП «Курорти Приазов’я» – 588000 гривень.
У 2015 році перше місце за розміром посів тендер Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міськ- ради загальною сумою в 5,7 мільйони гривень. 1395 путівок розігрували трьома лотами. В тендері брали участь 11 компаній, але перемогу здобули лише дві компанії, які й розділили між собою майже 6 мільйонів: ПП «Курорти Приазов’я» – 2,9 мільйони та ТОВ «Зоряний» – 2,7 мільйони.
У документації всіх тендерів зазначено, що головним чинником вибору пропозиції є її ціна. Якщо б тендерна комісія брала до уваги саме вартість путівок компаній-учасників, то по першому тендеру у 2013 році область могла б зекономити 400 тисяч гривень, по другому у 2014 – 600 тисяч гривень, а зовсім нещодавно по третьому у 2015 році – 1,4 мільйони гривень. При цьому ми не брали до уваги пропозиції компаній, в яких ще на першому етапі оцінки пропозиції була виявлена відсутність документів, – вартість послуг таких фірм є ще нижчою. І це лише три тендери з декількох десятків, проведених за три останні роки.
военнослужащих
Антимонопольна реакція
27 липня Антимонопольний комітет виніс рішення про відміну тендеру Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міськради від 2 червня. Підставою для перевірки торгів стала скарга ПрАТ «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Зміна»». Пропозицію цієї компанії, як і восьми інших, відхилили через невідповідність умовам документації торгів (відсутність деяких довідок тощо). «Зміна» оскаржувала одразу два факти: відхилення своєї пропозиції та перемогу «Курортів Приазов’я» й «Зоряного».
Щодо першого, то Антимонопольний комітет визнав дії департаменту правомірними, адже в ході їх перевірки виявилося, що документація «Зміни» дійсно не відповідає вимогам торгів. Разом з тим комітет з’ясував, що і пропозиції переможців також не відповідають умовам тендеру. В результаті перевірки антимонопольники знайшли відхилення від затверджених норм тендеру: вихід в грамах деяких страв у орієнтовному меню «Курортів Приазов’я» та «Зоряного» не відповідав запиту замовника. Замість того, щоб відхилити ці конкурсні пропозиції, департамент їх допустив до оцінки та в подальшому уклав договори. Це є порушенням Закону «Про державні закупівлі». При цьому угоди укладалися ще в період оскарження процедури закупівлі, що також є порушенням законодавства.
У минулому номері «Правди» ми писали про аналогічний випадок уже в липневому тендері. Тоді комісія відхилила пропозиції двох компаній на однакові лоти через те, що одна з фірм підпорядковувалася іншій. Але помітивши це порушення, тендерна комісія залишила поза увагою аналогічне й допустила до участі дві інші компанії, які також пов’язані між собою. Проте цей тендер не відмінили. Хочеться сподіватися, що не відмінили поки що.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *