ПОПЕРЕДУ ПАРОВОЗА–2

Когось із середовища регіоналів чи комуністів – це зрозуміло. А от соціаліста… Я знав, що соціалісти відзначаються толерантністю у ставленні до української мови, і вірив, що, як і землю, рідну мову вони не пустять на продаж. Але, схоже, помилився. Мабуть тому, що тов. Кузьменко ще й екс-комуніст. А вони – читайте Маніфест Комуністичної партії – орієнтуються на тих, хто «не має батьківщини».
А тепер про Хартію. Вона була ратифікована 2003 р. І негайно почалися спроби перетворення її на потужний засіб русифікації. За переконанням тов. Кузьменка, Хартія є законною підставою для проголошення Запорізькою облрадою на території області російської мови регіональною. Про те, що Закон про ратифікацію Хартії не містить жодних механізмів надання мовам меншин (читай: російській мові) статусу «регіональних», що застосування положень Хартії належить до компетенції держави, а не місцевих рад, що Хартію необхідно імплементувати, тобто пристосовувати до неї наше законодавство (внісши зміни у майже 50 Законів і Кодексів України), – про це С.Л. Кузьменко не хоче й слухати. Принцип відомий: якщо неможна, а дуже хочеться, значить можна! Не хочете слухати мене, Сергію Леонідовичу, послухайте хоча б відомого регіонала Вадима Колесніченка, який змушений писати про Хартію, що без змін в багатьох законах України і без прийняття нових законів вона не запрацює!
Не буду продовжувати теоретичну дискусію з тов. Кузьменком. Перейдемо до практики, яка, як відомо, є критерієм істини. Заглянемо на сайт Запорізької обласної ради. Там побачимо проект рішення, який буде запропонований сесії облради 24 лютого 2011 р.: «Про внесення змін до рішення Запорізької обласної ради від 08.09.2010 №47 «Про реалізацію конституційних гарантій на вільне використання російської мови в Запорізькій області та сприянню виконання зобов’язань України щодо реалізації норм Європейської хартії регіональних мов та меншин». Уважно прочитаймо його. Висновок такий: у результаті «змін» з’явився цілком новий документ, в якому немає й натяку на регіональну мову, а змістом якого є суто просвітницьке інформування місцевих рад і громадськості про зміст мовного законодавства України (звичайно, у версії місцевих регіоналів).
Поява цього проекту свідчить, що щось розладилося в планах проштовхувачів ідеї регіональної російської мови в козацькому краї. Незабаром буде суд з приводу незаконного рішення ради. На облраду подав прокурор. Назріває перспектива скандалу. Можна по-різному ставитися до наших суддів (особливо в контексті «відновленої вертикалі»), але вони мають перед собою Закон і, окрім точки зору місцевих заангажованих осіб, цікавляться думкою Києва. У них є інформація й про те, як подібні резонансні справи вирішувалися в інших областях України. Врешті-решт, усі думають про своє майбутнє. Така собі Європа, шановний тов. Кузьменко.
І не треба сердитися. Бо згадуєш латинь: «Юпітере, ти сердишся, отже ти неправий!»

Федір ТУРЧЕНКО, депутат обласної ради

{odnaknopka}

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *