ГлавнаяПолитика

Новости

Украинские партизаны распространили на оккупированном Запорожье открытки

02Бойцы украинского подпольного сопротивления в Запорожской области распространили листовки обещаниями Нюрнбергского трибунала оккупантам и коллаборантам.

Читать полностью...

Запорожцев предупредили о возможных задержках с вывозом мусораЕвгений Черняк передал журналистам защитное снаряжениеБританская разведка: оккупанты готовят наступление на Запорожье10 чиновников Запорожской области, похищенных оккупантамиЦерковь призывает православных запорожцев стать спасателямиЗапорожьеоблэнерго приостанавливает подключение к электросетям новых абонентовСемья Макайя из Донецка нашла в Запорожье новый дом и снова его не потеряетЗапорожских детей-сирот эвакуируют в безопасные места«Укрзалізниця» пустила через Запорожье дополнительные поезда на мореВ Запорожье подростки награждены символическими «Оскарами»

ПОПЕРЕДУ ПАРОВОЗА–2

23 февраля, 2011

Не сподівався, що моя стаття «Попереду паровоза…» («Прав.Да», 10 лютого 2010 р.), де мова йшла про антизаконну спробу Запорізької облради, спираючись на Європейську хартію регіональних мов або мов меншин, утвердити в області російську мову як регіональну і провести ряд заходів, які остаточно витіснять українську на периферію суспільного життя, викличе роздратування екс-нардепа, соціаліста С.Л. Кузьменка.

Когось із середовища регіоналів чи комуністів – це зрозуміло. А от соціаліста… Я знав, що соціалісти відзначаються толерантністю у ставленні до української мови, і вірив, що, як і землю, рідну мову вони не пустять на продаж. Але, схоже, помилився. Мабуть тому, що тов. Кузьменко ще й екс-комуніст. А вони – читайте Маніфест Комуністичної партії – орієнтуються на тих, хто «не має батьківщини».
А тепер про Хартію. Вона була ратифікована 2003 р. І негайно почалися спроби перетворення її на потужний засіб русифікації. За переконанням тов. Кузьменка, Хартія є законною підставою для проголошення Запорізькою облрадою на території області російської мови регіональною. Про те, що Закон про ратифікацію Хартії не містить жодних механізмів надання мовам меншин (читай: російській мові) статусу «регіональних», що застосування положень Хартії належить до компетенції держави, а не місцевих рад, що Хартію необхідно імплементувати, тобто пристосовувати до неї наше законодавство (внісши зміни у майже 50 Законів і Кодексів України), – про це С.Л. Кузьменко не хоче й слухати. Принцип відомий: якщо неможна, а дуже хочеться, значить можна! Не хочете слухати мене, Сергію Леонідовичу, послухайте хоча б відомого регіонала Вадима Колесніченка, який змушений писати про Хартію, що без змін в багатьох законах України і без прийняття нових законів вона не запрацює!
Не буду продовжувати теоретичну дискусію з тов. Кузьменком. Перейдемо до практики, яка, як відомо, є критерієм істини. Заглянемо на сайт Запорізької обласної ради. Там побачимо проект рішення, який буде запропонований сесії облради 24 лютого 2011 р.: «Про внесення змін до рішення Запорізької обласної ради від 08.09.2010 №47 «Про реалізацію конституційних гарантій на вільне використання російської мови в Запорізькій області та сприянню виконання зобов’язань України щодо реалізації норм Європейської хартії регіональних мов та меншин». Уважно прочитаймо його. Висновок такий: у результаті «змін» з’явився цілком новий документ, в якому немає й натяку на регіональну мову, а змістом якого є суто просвітницьке інформування місцевих рад і громадськості про зміст мовного законодавства України (звичайно, у версії місцевих регіоналів).
Поява цього проекту свідчить, що щось розладилося в планах проштовхувачів ідеї регіональної російської мови в козацькому краї. Незабаром буде суд з приводу незаконного рішення ради. На облраду подав прокурор. Назріває перспектива скандалу. Можна по-різному ставитися до наших суддів (особливо в контексті «відновленої вертикалі»), але вони мають перед собою Закон і, окрім точки зору місцевих заангажованих осіб, цікавляться думкою Києва. У них є інформація й про те, як подібні резонансні справи вирішувалися в інших областях України. Врешті-решт, усі думають про своє майбутнє. Така собі Європа, шановний тов. Кузьменко.
І не треба сердитися. Бо згадуєш латинь: «Юпітере, ти сердишся, отже ти неправий!»

Федір ТУРЧЕНКО, депутат обласної ради

{odnaknopka}

Календарь

Май 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Архивы

Интервью

Валерий Зотов: «Главный успех Александра Поляка в том, что ему поверили люди»

23 сентября бывшему мэру Запорожья Александру Поляку исполнился бы 71 год. Накануне этой даты мы встретились с ближайшим соратником Александра Владимировича Валерием Зотовым и вот, что он рассказал о своем друге и старшем товарище…

Читать полностью...

Евгений Шевченко: «Налоговый пресс сдерживает развитие украинского бизнеса и самого государства»Координатор «Полка Победы» Андрей Иванов: «Новый языковой закон дестабилизирует Украину»Александр Васильев: «В Украине скоро появится рынок экологических товаров»