ГлавнаяКультура

Новости

Украинские партизаны распространили на оккупированном Запорожье открытки

02Бойцы украинского подпольного сопротивления в Запорожской области распространили листовки обещаниями Нюрнбергского трибунала оккупантам и коллаборантам.

Читать полностью...

Запорожцев предупредили о возможных задержках с вывозом мусораЕвгений Черняк передал журналистам защитное снаряжениеБританская разведка: оккупанты готовят наступление на Запорожье10 чиновников Запорожской области, похищенных оккупантамиЦерковь призывает православных запорожцев стать спасателямиЗапорожьеоблэнерго приостанавливает подключение к электросетям новых абонентовСемья Макайя из Донецка нашла в Запорожье новый дом и снова его не потеряетЗапорожских детей-сирот эвакуируют в безопасные места«Укрзалізниця» пустила через Запорожье дополнительные поезда на мореВ Запорожье подростки награждены символическими «Оскарами»

До Запоріжжя завітав Юрій Андрухович

Христина ФЕДОРОВА, фото автора 20 февраля, 2015

n
Письменник Юрій Андрухович приїхав до Запоріжжя в рамках туру містами України з презентацією нової книги «Тут похований Фантомас». Під час зустрічі він поділився думками з багатьох питань: нова збірка есеїв, українська культура, Спілка письменників, події на сході країни, інформаційна війна й навіть «Правий сектор».

Про збірку
За словами Юрія Ігоровича, ідея книжки з’явилася випадково. Починаючи з грудня 2010 року він кожного тижня публікує свої колонки на сайті tsn.ua. За цей час назбиралося 212 «ТСН-ок». Минулого літа Андрухович подумав, що є сенс деякі з них видати окремою збіркою. Він вибрав 73 колонки й об’єднав їх в одну книгу – «Тут похований Фантомас». Назва збірки – своєрідне обігравання образу героя однойменного французького фільму. Як відомо, Фантомас має сіяти страх, але провокує в глядачів лише посмішку. Так само й з колонками: автор пише про ті явища, що мають нас налякати, але натомість викликають сміх.

Про те, як змінилося суспільство
«Ми повірили в себе. Українському суспільству вдалося подолати певний внутрішній застій, зневіру, скептицизм. Це тяглося ще з завершення Помаранчевої революції. І ось виникла абсолютно нова суспільна якість – звичайні люди, рядові громадяни, незахищені якимись імунітетами, почали ризикувати собою заради змін. Але нам не хотіли їх так просто подарувати, не хотіли дозволити бути самими собою. Відповідно, ми зіткнулися з тим, чого у досвіді нашої незалежної держави не було, – військова агресія з боку сусіда. Елемент такої агресії – розвиток сепаратистського руху всередині Донбаського регіону. Це досвід, який ми, як молода політична нація, лише здобуваємо. Ми повинні пройти через це випробування самі, й це буде тільки наш досвід. Треба протистояти в ім’я того пробудженого нового суспільства, яке так хоче змін».

Про боротьбу за свободу, яка об’єднала Схід і Захід
«Починаючи з Майдану і до сьогодні – це боротьба українців за свою свободу. Багато європейських націй вже не розуміють сенсу цієї боротьби, а ми демонструємо їм, що цінності, з якими вони звикли жити з народження, насправді, не даються просто так, як повітря. Іноді виникають ситуації, коли їх треба захистити. Схід і Захід тепер об’єднує активний спротив заради свободи».

Про інформаційну війну
«Ми дуже болісно й трагічно переживаємо всю цю брехню, тому що ми знаємо, що це – брехня, але, насправді, вона не діє так жахливо, як нам здається. Я думаю, нам у цій ситуації варто просто оперувати іншими масштабами, варто відмовитися від спроб контрударів і намагатися робити щось своє, оскільки правда на нашому боці – нам взагалі не потрібна пропагандистська машина».

Про зміни в Запоріжжі
Андрухович був у нашому місті рівно рік тому. На його думку, за цей час у Запоріжжі помітні суттєві зміни. Одна з них стосується мови: «Довгий час найзагрозливішим чинником і подразником конфліктів в Україні вважався мовний. Але реальність показує, що він не відіграє ніякого значення. Ця зміна в Запоріжжі – одна з найпомітніших».

Про «Правий сектор»
На початку січня «Правий сектор» зробив гучну заяву, в якій назвав Андруховича «агітатором космополітизму та сепаратизму». На думку Юрія Ігоровича, цій ситуації не треба приділяти багато уваги: «Правому секторові» слід бути надзвичайно уважними щодо присутності в їх лавах свідомих чи несвідомих агентів ФСБ. Я маю підстави так стверджувати, тому що після опублікування їх заяви мій телефон обривали всі російські медіа. Я думаю, такий інцидент з моєю участю дуже б знадобився для створення сюжету «Фашистський режим в Україні переслідує діячів культури». Нам всім треба єднатися, а не розпочинати полеміку про мій постмодернізм з «Правим сектором».

Про сучасну культуру
«Передусім я бачу, що в сучасній культурі співіснують зовсім різні величини. Це культура, в якій є Ліна Костенко і Лесь Подерев’янський – кожна з цих величин є надзвичайно важливою. Це знак того, що весь культурний процес діверсифікується. Разом з тим, на мій погляд, є ще багато незаповненого – є куди рухатися».
Наприкінці зустрічі Юрій Андрухович запросив усіх на чергову версію мультимедійної вистави «Альберт, або найвища форма страти». З цією роботою автор приїде до Дніпропетровська. Всі бажаючі зможуть насолодитися виставою 17 березня в театрі «Крик».

Календарь

Сентябрь 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Фев    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Архивы

Интервью

Валерий Зотов: «Главный успех Александра Поляка в том, что ему поверили люди»

23 сентября бывшему мэру Запорожья Александру Поляку исполнился бы 71 год. Накануне этой даты мы встретились с ближайшим соратником Александра Владимировича Валерием Зотовым и вот, что он рассказал о своем друге и старшем товарище…

Читать полностью...

Евгений Шевченко: «Налоговый пресс сдерживает развитие украинского бизнеса и самого государства»Координатор «Полка Победы» Андрей Иванов: «Новый языковой закон дестабилизирует Украину»Александр Васильев: «В Украине скоро появится рынок экологических товаров»