Переваги ОСББ залишаються без уваги запоріжців
До 2015 року уряд України хотів позбавитися від ЖЕКів та залишити лише ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. З такою заявою ще у 2010 році виступив тодішній міністр ЖКГ України Юрій Хиврич. І ось на дворі той самий 2015 рік, а для більшості запоріжців ОСББ є чимось незрозумілим та далеким. Минулого року в місті було створено всього п’ять об’єднань, що навіть менше, ніж в порівняно невеликому Токмаку чи Бердянську. Можливо, однією з причин такої негативної тенденції є необізнаність городян у цьому питанні. Саме тому ми вирішили пояснити, що таке ОСББ і в чому його переваги.
военнослужащих
Будинок як маленька держава
Будинок, який підпорядковується ОСББ, «живе» за аналогією з державою. Є свій керівник, відповідальні особи, постачальники послуг. Рішення тут приймаються колегіально: якщо є якісь питання, голова ОСББ організовує зібрання, на якому вони обговорюються всіма мешканцями. На таких же зібраннях складається кошторис, «бюджет» будинку на рік. Усі рішення фіксуються в протоколі, який супроводжується додатком з підписами мешканців.
военнослужащих
Контроль за ситуацією
Якщо вашим будинком опікується ЖЕК, то ви повністю залежні від його політики. Саме він обирає, хто буде вивозити ваше сміття, змінювати електропроводку та виконувати інші ремонтні роботи. А головне – за скільки. В ОСББ це контролюється самими мешканцями. У вашому під’їзді непристойно старі вікна, які вже не захищають навіть від найменшого вітру? Після створення об’єднання ви маєте право самостійно, не узгоджуючи це питання з ЖЕКом чи будь- ким іншим, вирішити проблему. Хочете – влаштовуйте конкурс між підрядниками, а хочете – навіть самі встановлюйте вікна. Як кажуть, все, що побажаєте, за ваші гроші.
Реалізацію такого права можна продемонструвати на прикладі ОСББ «Відродження-1», розташованого за адресою вул. 40 років Радянської України, 78 (на фото). Його голова Людмила Леонідівна Делалова розповіла нам про успіхи в утепленні будинку. Як відомо, одна з найгостріших проблем квартир взимку – катастрофічно низька температура, особливо в морози. Комунальники не поспішають це питання вирішувати – в них немає грошей. В ОСББ «Відродження-1» не чекали допомоги влади й зробили все самі. Мешканці знайшли виробника кам’яної вати, напряму з ним домовилися, самі привезли матеріал і відшукали підрядника, який виконав усі необхідні роботи. Договір з компанією укладало безпосередньо ОСББ. Таке задоволення обійшлося мешканцям недешево – 225 гривень за кв. м, але тепер зима їх не лякає.
военнослужащих
Фінансове питання
Низка переваг ОСББ лежить у фінансовій площині. По-перше, об’єднання не є платниками ПДВ, що дає можливість мешканцям зекономити 20%, які на сьогодні нараховують ЖЕКи.
По-друге, всі ОСББ використовують загальнобудинкові лічильники опалення, котрі економлять кожному квартировласнику 1,2 гривні за 1 кв. м: без приладів сума до сплати нараховується за тарифом 8,5 гривні, а з ним – 7,3 гривні. На перший погляд різниця може видатися не дуже суттєвою, але якщо порахувати, то завдяки лічильникам власник середньостатистичної двокімнатної квартири в 47 квадратів кожного місяця може зекономити 56,4 гривні. Окрім того, в найближчі місяці нам обіцяють чергове суттєве підвищення тарифів, тому без лічильників не обійтися. Ситуація була б ще кращою, якби в Запоріжжі комунальні послуги не надавалися компаніями-монополістами. Теоретично ОСББ може укладати договори з іншими фірмами, але в запорізьких реаліях просто немає, з ким. Тому й доводиться грати за чужими правилами.
Вивезення сміття, обслуговування ліфтів, прибирання й інші послуги з утримання будинку контролюють мешканці. В ОСББ «Відродження» за утримання будинку з квартири сплачується по 1,7 гривні за
1 кв. м і ще 10 копійок – на капітальний ремонт. Гроші акумулюються на корпоративній карті. ОСББ самостійно обирає компанію, яка буде надавати їм ті чи інші послуги. Завдяки тому, що договори укладаються напряму, в мешканців є можливість і зекономити, і проконтролювати виконання робіт.
Ще один з плюсів – наявність програм, направлених на фінансову підтримку об’єднань. Їх хоч небагато, але вони є.
Наприклад, за однією з програм «Відродження-1» отримало кошти для встановлення пластикових вікон у під’їзді. Наразі активно напрацьовується програма з термомодернізації.
ОСББ допомагають не тільки зекономити, але й заробити. Після приватизації будинку до власності її мешканців відходять усі нежитлові приміщення. Як юридична особа, об’єднання має право надавати їх в оренду під офіси, магазини чи ін. У цьому разі гроші за винайм будуть іти до «кишень» мешканців. До власності ОСББ переходить і земля, на якій розташовані будинки, а також належні до них споруди й будівлі.
военнослужащих
Декілька ложок дьогтю
Звичайно, ОСББ має свої недоліки. Один з них – низка бюрократичних процедур, які треба пройти для того, щоб одержати будинок у власність. Наприклад, ОСББ «Відродження-1» було створено в січні 2011 року, але будинок передали на баланс мешканців лише у вересні 2014. Влада чотири роки не поспішала допомагати в пошуку й оформленні необхідних документів на будівлю.
Другий недолік – колективна відповідальність за недобросовісних мешканців. На жаль, стиль життя «моя хата з краю» є доволі розповсюдженим, тому деякі мешканці навіть після створення ОСББ не вважають за потрібне закривати свої комунальні борги чи, тим паче, сплачувати за утримання будинку та прибудинкової території. І виходить, що такі неплатники живуть за рахунок добросовісних членів ОСББ, які своєчасно сплачують за всі послуги. Теоретично ця проблема має вирішення – за законом об’єднання може притягнути боржників до відповідальності через суд.
Третій недолік – відсутність фінансової мотивації управління будинком. Заробітна плата голови ОСББ нараховується з внесків членів об’єднання. В ОСББ «Відродження-1» вона становить мінімальні 1218 гривень, що за вирахуванням податків дорівнює трохи більше 900 гривень. Працюють голови об’єднань на ентузіазмі, адже спектр їх обов’язків не йде в порівняння з зарплатою.
Як бачимо, ОСББ мають і плюси, і мінуси. Але не можна заперечувати, що на сьогодні ця форма господарювання є найбільш перспективною. Реформа ЖКГ може стати успішною, якщо влада буде більш помітно проявляти свою підтримку ОСББ хоча б у перші роки їх існування.