Модульне містечко для переселенців урочисто здали в експлуатацію

CMOL2665
16 лютого відбулося довгоочікуване відкриття модульного містечка для вимушених переселенців з Донбасу. Подію анонсували вже декілька разів, і, нарешті, обіцянки втілили в життя. Це вже третє транзитне містечко, побудоване за рахунок фінансової допомоги уряду Німеччини, – раніше об’єкти здали в Харкові та Павлограді.
военнослужащих
Подяка за сумлінність
У відкритті містечка в Південному мікрорайоні взяли участь генеральний консул Німеччини Детлеф Вольтер, голова ДСНС України Сергій Бочковський, перший заступник голови Запорізької обласної адміністрації Григорій Самардак та перший заступник мера Запоріжжя Дмитро Свіркін. Офіційна частина відкриття була наповнена урочистостями та пишномовністю.
Григорій Самардак зазначив, що зустрічатися з громадою краще у мирний час, але якщо вже виникла така необхідність, треба допомагати тим, хто залишився без даху над головою. Він подя-кував усім, хто брав участь у будівництві й висловив свої сподівання, що містечко буде функціонувати недовго.
Далі слово взяв Детлеф Вольтер. За його словами, проект з будівництва транзитних міст – це практична демонстрація солідарності з Україною. Він запевнив, що доля переселенців дуже хвилює німців, тому вони будуть й надалі підтримувати українців та надавати їм всіляку допомогу.
Сергій Бочковський відмітив кропітку працю всіх спеціалістів, які доклали руку до зведення містечка, і найкращим з них вручив грамоти. Посадовці, рятувальники, підприємці, волонтери – саме завдяки їх плідній праці декілька сотень внутрішньо переміщених осіб тепер отримають прихисток.
Після серії подяк та почестей представники української та німецької влади урочисто перерізали червону стрічку, ознаменувавши відкриття містечка.
военнослужащих
Світло, вода та інші блага
Містечко «виросло» у Південному мікрорайоні за два місяці. Сьогодні тут, замість пустирища, – 218 модулів. Містечко складається з 10 ансамблів сімейного типу (по 10 кімнат у кожному), чотирьох житлових гуртожитків і двох адміністративних будівель. На перший погляд будинки цілком придатні для проживання. Вони обладнані сучасною побутовою технікою, меблями та санвузлами. Для кожного переселенця передбачені окремі комплекти постільної білизни та гігієнічних засобів. У містечку є загальна пральня. Також слід зазначити, що в деяких будиночках є спеціальні санвузли для людей з особливими потребами. Ще одна особливість – безкоштовний Wi-Fi.
Транзитне містечко розраховано на 544 переселенці. Станом на день відкриття в будиночки заселилися 44 людини. Деякі родини відмовляються від проживання в містечку з двох причин: висока вартість ліжко-місця та не дуже комфортні умови. До того ж модульні будинки – не єдине місце, де можуть прихистити переселенців, адже наразі в місті за рахунок коштів ООН для них реконструюють чотири гуртожитки комунальних форм власності. За словами Дмитра Свіркіна, в Запоріжжі сьогодні перебуває близько 20 тисяч переселенців, і у влади є всі ресурси для їх розміщення.
Як відомо, введення містечка в експлуатацію декілька разів відтерміновували. Причину не приховували – не могли досягнути консенсусу з «Запоріжжяобленерго» в питанні підключення електроенергії. Але заступник мера запевнив, що ніяких бюрократичних непорозумінь не було – роботи виконувалися в обговорені терміни.
Під час заходу посадовці декілька разів наголошували на тому, що модульні будиночки є місцем короткострокового проживання – переселенці можуть влаштуватися тут на три-шість місяців. Але, за словами Дмитра Свіркіна, якщо буде необхідність, цей термін може бути продовжено.
военнослужащих
Ціна питання
Найболючіша тема для переселенців – вартість проживання. Очікувалося, що вона буде складати близько 450-500 гривень за ліжко-місце. До відкриття ціна трохи змінилася й впала до 319 гривен на місяць за одну людину. Але й ця сума не є остаточною. Передбачено, що мешканці будуть оплачувати тільки комунальні послуги та електроенергію, тому, в разі зменшення обсягів їх споживання, вартість може знижуватися. Всі об’єкти електро- та водопостачання обладнані лічильниками, отже, вирахувати, скільки споживає той чи інший будинок, буде нескладно.
На сьогодні містечко перебуває на балансі КП «Основание». За його експлуатацію кожен мешканець мав би сплачувати 91 гривню, але переселенців звільнили від такого обов’язку – витрати будуть компенсуватися за рахунок місцевого та обласного бюджетів.
Оптимізму у фінансове питання додає й те, що наразі розглядається запровадження нової тарифної політики на послуги водо- та електропостачання – це також може вплинути на кінцеву вартість проживання. Окрім того, ціна за компослуги зменшиться по закінченню опалювального сезону.
военнослужащих
Не звикли скаржитися
Ті переселенці, які вже встигли зайняти свої тимчасові квадратні метри, умовами містечка задоволені. Вони не перестають дякувати за надане житло, хоча й розуміють, що колись і його треба буде залишати. Мабуть, після низки поневірянь, скаржитися на умови їм вже не доводиться.
Ліда приїхала до Запоріжжя з Луганської області з чотирма дітьми. Чоловік залишився в зоні АТО. З серпня родина жила в Будинку молитви в селищі Тепличне. Як тільки Ліда дізналася про будівництво транзитного містечка, одразу встала в чергу. Вже сьогодні вона з дітьми живе в окремій кімнаті зі всіма необхідними зручностями. Наразі Ліда не знає, як надовго залишиться в містечку і чи повернеться до Луганської області після стабілізації ситуації.

CMOL2773
Родина Овєзових з Донецька виховує п’ятеро дітей. До Запоріжжя вони приїхали ще півроку тому і весь цей час винаймали житло. В модульному містечку для них виділили дві кімнати, хоча цього об’єктивно недостатньо для комфортного проживання великої родини. Точної вартості проживання Овєзови ще не знають, але, здається, їх все влаштовує. «Все довольны, все устраивает», – не втомлюється повторювати голова родини.
Більша частина сімей, що вже оселилися в містечку, багатодітні, тому невипадково, що малечі тут приділяють велику увагу. У містечку є кімната психологічного розвантаження, де з дітьми займаються психологи-волонтери та соціальні психологи. Вони допомагають маленьким переселенцям забути страшні події, що застали їх у рідному домі. Малеча малює, грає й радіє життю, поки заклопотані батьки думають, що їм робити далі.
На честь відкриття містечка кожна дитина отримала подарунки від волонтерської організації «Міський центр допомоги». Одна з дівчат, розкриваючи коробку з іграшкою, зі здивуванням запитала: «Новая?». Хочеться, щоб перебування в містечку принесло малюкам не тільки нові іграшки, але й нове життя.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *