Запоріжець декілька років не може отримати пенсію чорнобильця

Одна з ознак правової держави – чітке дотримання норм закону. В Україні цей механізм дещо викривлений: реалізувати своє законне право може далеко не кожний. Навіть якщо суд на вашому боці. В таку ситуацію потрапив запорожець Володимир Коваленко, який має статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, але вже декілька років веде судову війну за право отримувати свою додаткову пенсію.
12
военнослужащих
Судові дебати
Володимир Коваленко приїхав до Чорнобильської зони у 1986 році через декілька місяців після аварії. Його відрядили до наукової групи, яка займалася розробкою рецептури порошку для дезактивації радіації. Після повернення з Чорнобильської зони продовжив працювати в Києві. А у 2000 році вийшов на пенсію. Враховуючи те, що у Володимира Коваленко був статус «чорнобильця», він мав отримувати спеціальну пенсію. Натомість він отримав декілька років листування з пенсійним фондом, в якому намагався домогтися законних виплат. Коли всі можливості вирішити питання з пенсійним фондом було вичерпано, Коваленко подав до суду.
У лютому 2011 року прокурор Хортицького району м. Запоріжжя в інтересах Коваленка звернувся до районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України про зобов’язання з 15 серпня 2010 року здійснити перерахунок пенсії, відповідно до вимог ст. 51 та 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У березні цей суд частково задовольнив позов та визнав відмову УПФУ перераховувати додаткову пенсію неправомірною. Але тоді фонд рішення суду не виконав. 21 жовтня вже Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд зобов’язав управління перерахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах, передбачених ст. 51 та 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 26 квітня 2010 року по 22 липня 2011 року. Це рішення також не було виконано. Після цього суди з районним пенсійним фондом продовжились.
военнослужащих
«Позов задовольнити»
У 2014 році Володимир Коваленко пройшов медико-соціальну експертну комісію, за результатами якої йому призначили третю загальну групу інвалідності. Окрім того, він пройшов міжрегіональну експертну комісію по встановленню причинного зв’язку хвороб та інвалідності з дією шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Після цього, у зв’язку зі змінами обставин, Коваленко знов звернувся до Хортицького районного суду. Тут його позов задовольнили та зобов’язали районне УПФУ здійснити перерахунок та виплату державної пенсії на підставі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян…» в обсязі не нижче шести розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також двох додаткових пенсій: першу – за шкоду, заподіяну здоров’ю в обсязі 50% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, другу – пенсію у розмірі 11% заробітку за стаж роботи, що перевищує 20 років.
У свою чергу, УПФУ не погодилося з таким рішенням та подало скаргу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, але її залишили без задоволення. Тут треба зазначити, що, нараховуючи пенсію Володимиру Коваленко, пенсійний фонд посилався не на закон «Про статус і соціальний захист громадян…», а на постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210. Згідно з нею, Коваленко мав отримувати пенсію розміром 145% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 284,70 гривень. Але Дніпропетровський суд дійшов висновку, що застосування цього положення в 2014 році суперечить положенням закону про соцзахист «чорнобильців». Таким чином, до того, як ухвала суду набула законної сили, пенсійний фонд мав виплачувати пенсію не за постановою, а за законом.
У березні 2015 року Володимир Коваленко отримав лист УПФУ з розрахунком пенсії, згідно з ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. У цьому листі зазначено, що його пенсія повинна складати 6168 гривень. Але у тому ж березні Коваленко отримав пенсію у розмірі 2620 гривень. У наступні місяці ця сума, не зважаючи на рішення суду, не збільшилася.
военнослужащих
Заява про злочин
З огляду на те, що пенсійний фонд не поспішав виконувати ухвалу суду, 15 квітня поточного року Коваленко подав до Хортицького РВВС ЗМУ ГУМВС в Запорізькій області заяву про злочин стосовно посадових осіб районного УПФУ. Заява була зареєстрована за ст. 382 «Невиконання судового рішення». 10 червня Володимира Коваленка визнали потерпілим і викликали на допит. Після цього справу передали до районної прокуратури, де вона зупинилася:
– Вже більше місяця ні з міліції, ні з прокуратури немає ані дзвінка, ані листа.
І ні законної пенсії.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *