«Зелені гроші» забарились: школи, лікарні, дитсадки Запорізької області утепляються до літа
Ще влітку 2012 року наша держава уклала угоду із Японією на отримання зелених інвестицій. Так, згідно з Кіотським протоколом, Україна продала Японії квоти на шкідливі викиди, за що й отримала «зелені гроші», тобто зелені інвестиції. Ці гроші мають витрачатися на покращання екологічної ситуації нашої країни, конкретніше йти на суспільні проекти. В цьому році відповідальним по проекту було призначено Державне агентство екологічних інвестицій, яке спрямувало інвестиції на утеплення будівель закладів бюджетної сфери. Ремонтні роботи по всій Україні мали бути закінчитись ще 30 жовтня 2012 року, але деінде, включаючи нашу область, ремонт ще навіть не розпочався.
Кожен об’єкт повинен отримати своє «покращання»: заміна вікон та дверей, утеплення фасаду, покрівлі, даху, горища і навіть заміна вітражів у спортзалах.
До січня 2013 року в «щасливому» списку інвестицій було лише 23 об’єкти Запорізької області, пізніше їхня кількість збільшилась більше ніж у три рази – до 72 об’єктів. Держекоінвестагентство надало нам інформацію про стан робіт на 1 березня 2012 року на третину об’єктів Запорізької області. На сьогодні жоден об’єкт не закінчив свої ремонтні роботи в повному обсязі, а в двох закладах взагалі ремонт не розпочинався. На самих об’єктах працівники розповідають, що фірми-ремонтники увесь час змінювались і вони навіть не можуть уявити, хто саме зараз у них займається ремонтом.
Обласна влада за виконанням робіт не слідкує – не в її компетенції, так стверджує начальник оргвідділу обладміністрації Володимир Кархачов. Всю роботу, за його словами, виконує Держекоінвестагентство — і дає розпорядження, і слідкує.
Ми перевірили стан ремонтних робіт на всіх 72 об’єктах Запорізької області: у 36 школах, 16 дитсадочках, 17 медичних закладах та трьох дитячих центрах творчості.
Енергодар: об’єкти в кінці списку – ремонт не розпочатий
В Енергодарі інвестували у вісім об’єктів: п’ять дитячих садочків та три школи. Тут наша журналістська перевірка дісталася аж до семи об’єктів.
У багатопрофільній гімназії «Гармонія» ми дізналися, що жодних ремонтних робіт розпочато не було. Але директор школи Валентина Макаревич розповіла, що найближчим часом ремонтники обіцяли поміняти вікна, яких, до речі, дуже багато. Директриса сподівається, що замінять усі вікна без виключення, тому з відкритими дверима вже чекають ремонтників — зняли з вікон захисні решітки та налаштувались на роботу.
Ремонтні роботи не розпочались і у дитячому садочку № 14 «Горобинка». За словами завідуючої Ірини Темець, у садочку планують лише замінити вікна, але не раніше квітня цього року.
Схожа ситуація і в «Джерельці», садочку №15. Завідуюча Валентина Чевкота розповіла, що вікна ремонтники обіцяли замінити вже давно, але по факту ніяких робіт розпочато не було.
Вікна дитячого садка №13 так само й досі залишаються старими.
Не дуже говіркою виявилась завідуюча дитячим садком №16 «Сопілочка», тому розглядати приміщення довелось лише ззовні. Ремонт тут також не проводився, про що наочно свідчать фото.
Садочку №5 «Золотий ключик» пощастило більше: ремонтні роботи тут розпочалися восени, хоча закінчитись мають лише в квітні. Але знов «але»: вікна замінили частково, на свій розсуд, так би мовити.
Енергодарський навчально-виховний комплекс №1 на момент журналістської перевірки було зачинено, додзвонитися нам також не вдалося. Але зовнішній вигляд будівлі красномовно розповів, що жодних ознак ремонту немає.
Можливо, такий «швидкісний» ремонт може виправдовуватись тим, адже діти у цих навчальних та виховних закладах мерзнуть так само, як і в інших.
Оріхів: вікна без віткосів
На ремонт у місті Оріхів заслужили два об’єкти — місцева лікарня та гімназія. В лікарні за планом заміні підлягали лише вікна, і це зробили. Але не до 30 жовтня, а до початку березня цього року. На місці ми побачили, що вікна стоять, але підвіконь й досі немає. Відкоси, за словами головного лікаря Олени Петровської, збираються скоро зробити, але коли, невідомо. До речі, заміна вікон виконувалася робітниками з Полтави, а відкосами займається бригада з Енергодара. Керівництво лікарні ніяким чином не контролює фінансовий аспект проведених робіт, слідкують тільки за станом та порядком у лікарні.
«…Був момент, коли сварилися: сміття навкруги, пацієнти йдуть, незручності у родзалі, але зараз все позаду, все добре…» — говорить головний лікар Олена Дмитрівна Петровська.
У гімназії «Сузір`я» нам розповіли, що ремонт ще триває. Повністю замінили тільки вікна, а утеплення фасаду нещодавно розпочалось. Ніби на підтвердження цього факту, ми побачили робітників, які спокійно відпочивали на галявинці біля гімназії, а за нею теж відпочивала купа ремонтних матеріалів.
Пологи: кінця й краю не видно
У Пологах пощастило відремонтуватись ще двом навчальним закладам.
У школі № 4 ремонт розпочали ще восени: вікна замінили, а ось з відкосами знову проблема. Утепленням фасаду займаються, але очевидно, що завершать його ще не скоро. На місці нам знову пощастило зустріти робітників, вони запевняють, що не знають, яка фірма проводить ремонт і коли він закінчиться, також не мають гадки.
Після багатьох невдалих спроб нам так і не вдалося додзвонитися або потрапити всередину до дитячого садка № 3 «Віночок», проте відповідь надав зовнішній вигляд: ремонт ще триває. Вікна та двері, вочевидь, замінили, а от роботи над фасадом тягнуться набагато повільніше.
Директор школи у селі Басань Пологівського району розповів, що про можливість такого ремонту вони дізнались випадково й одразу звернулися до районного керівництва, аби у них була можливість взяти участь у проекті. Розпочався ремонт зі швидкісної заміни вікон, але про відкоси сказати нічого — вони ще не зроблені. З фасадом також вже майже стандартна ситуація — утеплення в процесі, але завершення ще нескоро. Як і в ситуації з іншими об’єктами, про строки завершення ремонту тут нічого невідомо.
Працівник Тарасівської амбулаторії телефоном анонімно привітно розповів, що ремонт йде, хоча й повільно, але, напевно ж, ефективно. «Я — не будівельник, судити не можу, але щось роблять, і це добре». На заваді будівникам, каже, може стати лише несприятлива погода або… свята, яких, до речі, виявилось чимало, адже навіть у будній день понеділок ремонтники не вийшли на роботу.
Гуляйполе: фірми змінюються – ремонт триває
У місті Гуляйполе зелені інвестиції пішли на три заклади: загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №1, колегіум «Лідер» та Центральну районну лікарню. В рамках запланованих ремонтних робіт на цих об’єктах мали утеплити фасад, замінити вікна та двері. Запланований термін «до Нового року» минув, але школи та лікарня й досі перебувають в процесі «перевтілення».
У Центральній райлікарні з нами спілкувався заступник головного лікаря Олег Манько, який невтомно стверджував, що він не уповноважений надавати будь-які коментарі з приводу ремонту в рамках вищезазначеного проекту. Мовляв, працівники й керівництво лікарні про це нічого не знають – всіма питаннями з цього приводу займається райадміністрація. За його словами, ремонт в лікарні розпочався наприкінці грудня із заміни вікон. Закінчити роботи обіцяли наприкінці березня, але сьогоденна ситуація дає зрозуміти, що в ці терміни вкластись не вдалось.
Самі ж будівельні матеріали на об’єкт були завезені ще в жовтні 2012 року. Тоді працівникам лікарні обіцяли, що ремонт буде завершено до початку виборів.
Наразі ремонт у лікарні проводиться більш активно – тут працюють три-п’ять будівельних бригад, а раніше працювали всього дві. Заступник головного лікаря зазначив, що ремонтують не всі будівлі медичного закладу – терапевтичний корпус лікарні не підлягає ремонту в рамках проекту через те, що він вважається історичною цінністю.
У загальноосвітній школі №1 ремонт також розпочався в жовтні.
Директор навчального закладу Любов Каткова відзначила, що спочатку протягом тижня на об’єкті працювала одна бригада, та згодом вона змінилась через те, що змінилась фірма, якій дістався тендер. «Наступники» будівельників почали працювати у школі лише з кінця грудня – майже на два місяці роботи були «заморожені». В середині січня у закладі були поставлені вікна, а внутрішні роботи з утеплення фасаду в школі й досі не проводяться через те, що наразі робітники цього профілю працюють в колегіумі «Лідер».
Директор відзначила, що не володіє інформацією щодо того, коли скінчиться ремонт. Втім, відповідна комісія із цих питань обіцяла, що вже у вересні минулого року в школі поставлять нові вікна. Любов Єгорівна припустила, що «гальмування» в ремонті може бути пов’язано із зміною будівельної фірми, що ним займається. Комісія обрала цей заклад для ремонту через велику кількість учнів у школі (540), а також через те, що будівля справді потребувала ремонту – ЗОШ №1 складається із двох частин: старої і нової. Стара частина закладу, за словами директора, була побудована ще в 60-му році, і з тих пір ремонтні роботи там не проводились. Втім, ми можемо бачити, що проблема наразі полягає не лише в роботах з утеплення фасаду в закладі й досі є старі двері та вікна.
У колегіумі «Лідер» нам не вдалось поспілкуватись із директором, а інші працівники навчального закладу, як і в лікарні, зазначили, що вони не уповноважені розголошувати бодай якусь інформацію з цього приводу.
Втім, ми змогли побачити, що «Лідер» на те і лідер із трьох закладів міста: тут виконано найбільше ремонтних робіт, а стійкий запах штукатурки, будівельник за роботою та новенькі вікна стали для нас живим доказом добросовісно виконаного ремонту в школі.
Інтрига ремонтних робіт особливо загострюється, якщо згадати, як Генпрокуратура намагалась притягнути до кримінальної відповідальності екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко за нецільове використання грошей Кіотського протоколу.
Ремонт робиться, але біда в тому, що повільно, із значними затримками та невідомо, чи якісно. Головне, мабуть, поставити «хрестик», що ще один проект завершено, а як там буде дітям, вже не так важливо…
Тема журналістського розслідування з’явилась після ознайомлення із матеріалом київського агентства журналістських розслідувань “Слідство.інфо”, яке провело своє власне дослідження і виявило корупційні зв’язки фірм-переможців тендерів із владою.