Запорожские адвокаты пожаловались Юрию Луценко на побои

Инициативная адвокатская группа обратилась к Генеральному прокурору Юрию Луценко с заявлением о регулярных нападениях его подчиненных и других правоохранителей на адвокатов в Запорожской области. Авторы письма, в частности, указали на избиение адвоката Михаила Бахмута в Запорожье 25 июля и нападение на адвоката Владимира Желтобрюхова в Вольнянском районе 20 июля.

Подписанты просят среди прочего поручить Генеральной инспекции ГПУ провести проверку фактов, изложенных в данном обращении, и по ее результатам привлечь виновных к ответственности, а также обсудить происходящее на оперативном совещании с участием прокуроров областей и результаты совещания довести до сведения подчиненных работников региональных прокуратур. Приводим текст обращения полностью.

Генеральному прокурору України Луценку Ю.В.
01011, м. Київ, вул. Різницька, б. 13/15

копія до відома: Національна асоціація адвокатів
України, 04071, м. Київ, вул. Ярославська, б. 6

Ініціативної групи адвокатів Запорізької області
Адреса для надсилання відповіді: 69035,
м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, б. 68 „а”

Шановний Юріє Віталійовичу!

Звернутися до Вас нас, адвокатів м. Запоріжжя, спонукали неодноразові грубі порушення прав людини та норм КПК України Вашими підлеглими — посадовими особами органів прокуратури, у тому числі працівників Генеральної прокуратури України, які все частіше мають місце при проведенні на території Запорізької області окремих слідчих дій, в тому числі при проведенні санкціонованих судами обшуків при здійснені досудового розслідування по кримінальних провадженнях.

При цьому, вказані порушення допускаються всупереч існуванню рішення №10-2015 від 17.09.2015 Консультативної ради при Генеральній прокуратурі України, щодо припинення практики недопущення адвокатів до проведення обшуку.

Так, 20.07.2017 в зв’язку з проведенням досудового розслідування по кримінальному провадженню №42017000000001137 слідчим групи слідчих Генеральної прокуратури України Рудченко В.В. проводився обшук в домоволодінні громадянина Лебеденка С.С. за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, с. Михайлівка, вул. Першотравнева, будинок 2 „а”. Оскільки володілець будинку знаходився на відпочинку за межами України, на місце проведення обшуку прибув адвокат Желтобрюхов В.В., який представився, пред’явив слідчому угоду про надання правової допомоги Лебеденку С. С. №72 від 13.07.2017, та, зайшовши до будинку, запропонував слідчому Рудченку В.В. допустити його до участі у слідчих діях з метою недопущення порушення права на захист його клієнта. При цьому адвокат посилався на вимоги ст. 59 Конституції України та ч. 1 ст. 236 КПК України, а також на рішення №10-2015 від 17.09.2015 Консультативної ради при Генеральній прокуратурі України, щодо припинення практики недопущення адвокатів до проведення обшуку.

На вимогу адвоката слідчій Рудченко В.В. відповів, що йому байдуже щодо рішення Консультативної ради при Генеральній прокуратурі України, що рішення при проведенні вказаної слідчої дії приймає він, а не Генеральний прокурор, або члени Ради, що обшук вже розпочато і він не вважає за доцільне допускати до участі в обшуку адвоката.

Після цього адвокат вголос повідомив, що має отримати інструкції від свого довірителя та вийняв із карману брюк мобільний телефон для того, щоб зателефонувати Лебеденку С. С. В цей момент особа, що представилася слідчим голосно вигукнула: “Телефон! Забрать у него телефон! Выкидывайте его отсюда!”. Саме ця особа вихопила з рук адвоката мобільний телефон, після чого всі присутні працівники поліції (УЗЕ ГУНП України) накинулися на адвоката і, викручуючи руки, вигукуючи погрози в його адресу, наносячи ударів по тулубу та кінцівках, почали тягнути його до хвіртки. Весь цей час адвокат вимагав припинити його бити та повернути йому майно. Однак його силоміць викинули за територію домоволодіння на очах у пересічних громадян.

Телефон, який було протиправно вилучено у адвоката, слідчим внесено до протоколу обшуку та на сьогоднішній день власнику не повернуто.

Внаслідок означених подій адвокату Желтобрюхову В.В. було завдано тілесних ушкоджень (чисельні подряпини та синці), які за висновком спеціалісту кваліфіковано як легкі тілесні ушкодження.

Як пізніше було встановлено, особами, які вчинили щодо адвоката фізичне насильство були: слідчий групи слідчих Генеральної прокуратури України Рудченко В.В. та службові особи Департаменту захисту економіки Національної поліції України та Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.

Як вказано вище, слідчим під час проведення обшуку були порушені норми ст. 59 Конституції України, яка гарантує кожному право на професійну правничу допомогу і свободу вибору захисника.

Також слідчим грубо порушено вимоги норм ст.236 КПК України, яка вимагає від слідчого вживати належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені.

Крім того, слідчим та працівниками поліції було порушено й порядок тимчасового вилучення майна під час проведення обшуку, а саме: слідчий не мав права вилучати мобільний телефон адвоката, в якому міститься листування з клієнтами та фотокопії матеріалів які складають адвокатське досьє, оскільки порушив при цьому норми ст. 161, 167 КПК України, перевищивши при цьому свої службові повноваження.

Також протиправним є і фізичне видалення адвоката з місця проведення обшуку, оскільки ст.236 КПК України надає слідчому право лише заборонити особі покидати місце проведення обшуку, а не приймати рішення про фізичне видалення адвоката.

Зазначений випадок порушення прав громадянина та професійних прав адвоката є непоодиноким.

Так, 25.07.2017 приблизно о 13:30 адвокат Бахмут М. С. прибув на обшук у буд.12 по вул. Сєдова в м. Запоріжжі, який проводив процесуальний керівник-прокурор Прокуратури Запорізької області Максименко Н.В. разом зі співробітниками податкової міліції під керівництвом Склярова Р.В. Під час прибуття, адвокат надав договір про надання правової допомоги та був допущений прокурором до проведення обшуку. В ході проведення обшуку адвокатом заявлено клопотання про проведення відео зйомки, в зв’язку з численними порушеннями процедури проведення слідчої дії, а саме: знаходження у приміщенні невідомих осіб, проведення в обшуку в одному приміщенні, при цьому поняті знаходилися в іншому, співробітники податкової міліції взагалі ходили з пакетами, в яких вже знаходилися, якісь документи тощо.

В задоволенні клопотання процесуальним керівником було відмовлено, тоді адвокат, як сторона кримінального провадження почав проводити відео зйомку власноруч. У відповідь на це процесуальний керівник-прокурор Прокуратури Запорізької області Максименко Н.В. заявила, що не допускає адвоката до участі у обшуку, після чого співробітниками податкової міліції до адвоката було застосовано фізичне насилля та видалено останнього з місця проведення слідчої дії.

Внаслідок зазначеного вище адвокату Бахмуту М. С. було також завдано легких тілесних ушкоджень, а також було зіпсоване цінне особисте майно – наручний годинник.

Вказані факти крім свідчень адвокатів, потерпілих від свавілля підлеглих Вам працівників, підтверджуються показами чисельних свідків, відео матеріалами та іншими доказами.

На нашу думку, описані вище обставини є свідченням сталої практики попрання правоохоронними органами прав громадян і в першу чергу – професійних прав адвокатів, як осіб покликаних стояти на охороні прав людини і громадянина, у тому числі і під час здійснення досудового розслідування.

Окремо звертаємо Вашу увагу на той факт, що вказані вище порушення є непоодинокими та приймають останнім часом системний характер, а також на те, що ці порушення допущені не оперативними працівниками поліції, а підлеглими Вам посадовими особами органів прокуратури – органу, який згідно діючого законодавства, окрім іншого, покликаний наглядати за дотриманням іншими державними органами норм законодавства України та норм міжнародного права.

З урахуванням викладеного, просимо Вас:

1. Доручити підлеглим Вам працівникам Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України провести перевірку фактів, викладених в даному звернені, та за її результатами притягнути винних до відповідальності.

2. Обговорити інформацію викладену в звернені на оперативній нараді за участю прокурорів областей та результати наради довести до відома підлеглих працівників регіональних прокуратур.

3. Про результати розгляду даного звернення поінформувати ініціативну групу за вказаною вище адресою.

4. Також просимо включити до плану Вашого візиту до м. Запоріжжя, запланованого на серпень 2017, особисту зустріч з представниками ініціативної групи.

З повагою,
Ініціативна група адвокатів Запорізької області
28.07.2017