«Руйнувати – не будувати!»
Або як працівники прокуратури та СБУ об’єднують зусилля для
знищення віри у справедливість та імідж держави України
Нещодавно приклад зловживання владою продемонструвала Запорізька прокуратура в тандемі з УСБУ. Цього разу питання стосувалося не прибуткового проекту, а діяльності суспільно корисної громадської організації «Запорізький спортивно-стрілецький клуб».
Даний клуб почав своє існування у м. Запоріжжі з квітня 2016 року як неприбуткова громадська організація, створена зусиллями ентузіастів і спортсменів, та як осередок громадської спілки «Федерація практичної стрільби України». Метою організації є розвиток практичної стрільби на території регіону, спортивний розвиток дітей та юнаків, залучення їх до здорового та активного способу життя. Для цього членами клубу за власний кошт обладнано приміщення стрілецького тиру, створено потужну та безпечну матеріальну базу, зібрано штат професійних тренерів та працівників.
Позитивний імідж громадської організації створено у результаті співпраці з Запорізькою обласною державною адміністрацією, спортивними школами Запоріжжя, спортивними клубами міст Києва та Дніпра, а також спортивним товариством «Динамо», на базі якого тренуються працівники правоохоронних органів.
Однак 06.10.2017 за інформацією, отриманою від працівників СБУ, про продаж громадською організацією спортивних товарів для практичної стрільби, працівниками прокуратури Запорізької області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань із наступною фабулою: «Мешканець міста Запоріжжя здійснює незаконне, без передбаченого законом дозволу, зберігання та збут вогнепальної зброї та набоїв до неї».
На цьому етапі виникає ряд запитань відносно того, що відомості до реєстру вносив працівник прокуратури, а не працівник поліції, який за підслідністю повинен вести справи такої категорії, а працівниками СБУ не доведено жодного факту торгівлі забороненими речами, та найголовнішим питанням є обґрунтування мети порушення кримінального провадження, оскільки спортивно-стрілецька громадська організація систематично перевіряється працівниками поліції та отримує відповідні дозволи і ліцензії у суворій відповідності до чинного законодавства України.
Незважаючи на позитивні здобутки громадської організації, після проведення «кропіткої та сумлінної» роботи, працівниками прокуратури та СБУ Запорізької області, з другої спроби в Орджонікідзевському районному суді м. Запоріжжя отримано ухвали на проведення ряду обшуків у приміщеннях, якими користуються та є власниками члени спортивно-стрілецького клубу.
Так, 16.05.2018 в результаті проведення обшуків, у тому числі і у стрілецькому тирі, на базі якого відбуваються тренування та змагання з практичної стрільби, виявили 53 одиниці спортивної зброї, близько 4500 патронів до неї, а також дозвільну та облікову документацію громадської організації.
На місцях проведення обшуків працівники прокуратури та СБУ навіть не намагались співставити виявлені сертифікати, дозволи та ліцензії зі спортивною зброєю спортивно-стрілецького клубу, а згідно ухвали суду, вилучати їх правоохоронці взагалі не мали права. Дуже важливим є те, що до проведення обшуків не було залучено жодного спеціаліста, який міг би оцінити «знахідки» правоохоронців, надати їм об’єктивні відомості та уникнути зайвого невмотивованого загарбання майна та документів.
Пізніше, того ж дня, на розсуд «уповноважених» працівників прокуратури за згодою та участю працівників СБУ, майно та вся документація громадської організації були вивезені у невідомому напрямку.
Протягом тижня майно громадської організації безпідставно утримувалося і лише 22.05.2018 слідча суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, ігноруючи всі наведені їй доводи, наклала арешт на все вилучене майно та документи!
У свою чергу працівники прокуратури миттєво визнали майно та документи спортивно-стрілецького клубу речовими доказами у справі та відправили їх для проведення експертизи до Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. При цьому ніяких пояснень щодо законності функціонування громадської організації правоохоронці ні в кого не вимагали.
Звертаємо Вашу увагу на те, що навіть на даному етапі не з’ясовано питання – «доказами чого визнано вилучене майно клубу, і що повинні дослідити експерти, якщо усі відповіді на можливі у даній ситуації питання знаходяться у так саме вилучених документах клубу?», а до клопотання про арешт майна взагалі додано два аркуші матеріалів СБУ (всі інші матеріали – це скрін-шоти з мережі Інтернет).
14.06.2018 за скаргою представників спортивно-стрілецького клубу відбулось засідання Апеляційного суду Запорізької області, за
В результаті даного засідання підтверджено факт чисельних порушень чинного законодавства України з боку слідчого судді та прокуратури. Ключовим фактором прийняття такого рішення стала участь у судовому засіданні саме спеціаліста – працівника дозвільної системи, який надав вичерпні пояснення щодо підстав, порядку та умов функціонування Запорізького спортивно-стрілецького клубу.
Таке рішення суду повертає нас до питань – «Чому прокуратура була проти участі в обшуках та судових засіданнях спеціаліста – працівника дозвільної системи? Це результат дій правоохоронців в інтересах третіх осіб? Може це спроба «звільнити місце»? Або інтерес у захоплені матеріальних цінностей?».
Ясно лише одне – інтерес у правоохоронців є!
Схоже, що майно громадської організації повертати не збираються взагалі, оскільки, маючи рішення Апеляційного суду, яке вказує на незаконність вилучення та неправомірність утримання майна, працівники прокуратури на чолі з начальником відділу Рєзніком В.І. у злагодженій взаємодії з працівниками СБУ на чолі з начальником відділу Бугайовим Є.О. вживають заходів щодо залишення майна на експертному досліджені, яке ініціатор (прокуратура) має право відмінити у будь-який момент. А потім буде проведено низку інших слідчих дій, аж до того моменту, коли вказане майно просто загубиться… Яскравим прикладом такої ситуації є вилучення майна запорізького колекціонера Леоніда Петрашина, якому після вилучення майна через 7 років повернули менше третини колекції, загальною вартістю більше 30 млн. гривень.
Проте, окрім матеріальних збитків, через дії правоохоронців зірвано ряд змагань на базі клубу, відмінено тренування та семінари з практичної стрільби, команда клубу не змогла потрапити на змагання у Дніпрі та Києві.
Отже робіть висновки і знайте, що доки в Україні не буде покладено кінець подібним випадкам, ведення будь-якої діяльності громадської або підприємницької діяльності, пов’язаної із залученням інвестицій, втрачає сенс через невиправдано великі ризики їх втрати у випадку виникнення «цікавості» з боку, зокрема, недоторканих працівників правоохоронних органів.