Проблеми ЖБК і ОСББ будуть вирішувати через обмін досвідом
Для досягнення цього створюються громадські організації, які ставлять за мету сприяння вирішенню проблем громадян, узагальнення набутого на конкретних прикладах досвіду, обмін напрацюваннями з іншими регіонами України, а також їх поширення серед інших зацікавлених осіб.
Саме для того, щоб поділитися набутим досвідом, громадські організації, які представляють інтереси ОСББ та ЖБК, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розпочали проект «Поширення досвіду громадських організацій Запорізької, Дніпропетровської, Волинської областей щодо розвитку та захисту інтересів мікрогромад ОСББ та ЖБК».
Учасники проекту – громадська організація «Об’єднання житлово-будівельних кооперативів, співвласників багатоквартирних будинків «Вікторія» м. Запоріжжя, Дніпропетровська міська громадська організація «Асоціація захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг «Наш Дім» та Асоціація ОСББ «Лучани» м. Луцьк, які представляють інтереси ОСББ та ЖБК, накопичили вагомий досвід з різних питань власної діяльності.
Наприклад, ГО «Вікторія» (м.Запоріжжя) запровадила ефективну систему організаційного менеджменту у взаємовідносинах зі своїми членами (ОСББ та ЖБК міста) та лобіювання їх інтересів. Ще у 1998 році організація створила перший в Україні ресурсний центр для ОСББ та ЖБК без залучення зовнішніх ресурсів, лише використовуючи самофінансування – внески своїх членів. Організація стала прототипом створюваних нині Ресурсних центрів для ОСББ.
Асоціації «Наш дім» (м.Дніпропетровськ) вдалося змінити стосунки з монополістами (МКВП «Дніпроводоканал» та ДТЕК «Дніпробленерго») з конфліктних на партнерські. В результаті активного лобіювання були створені спільні з монополістами робочі групи, наслідком діяльності яких було вирішення дуже важливих проблем для ОСББ та ЖБК.
Асоціація ОСББ «Лучани» (м. Луцьк) має напрацювання у сфері виховання відповідального відношення громадян до використання енергоресурсів і особистої відповідальності відносно тепла і комфорту в своїх квартирах . Організація вчить колективи ОСББ залучати кредитні кошти для реалізації проектів з енергозбереження в своїх багатоквартирних будинках.
Кожна з наведених вище організацій має і інший успішний досвід своєї діяльності.
В той же час багатьом громадським організація, які представляють ОСББ та ЖБК, у своїх містах досі не вдалося вирішити ці питання – брак інформації про досвід своїх сусідів заважає швидко та ефективно вирішити аналогічну проблему. Прецеденти вирішення вже іншими організаціями подібних проблем є аргументом в полеміці з тою ж місцевою владою, чи монополістами. Отже, досвід вищевказаних організацій є вкрай важливим для всіх інших організацій, які представляють інтереси ОСББ та ЖБК.
В рамках реалізації проекту передбачається проведення семінарів обміну досвідом між організаціями-учасниками проекту: «Організаційний менеджмент, фінансування та діяльність громадських організацій, які представляють інтереси ОСББ та ЖБК», «Адвокація інтересів жителів ОСББ та ЖБК перед монополістами-постачальниками житлово-комунальних послуг», «Можливості фінансування програм енергозбереження в будинках ОСББ та ЖБК».
До участі у семінарах-обмінах будуть допущені представники ОСББ, ЖБК, громадських організацій міст учасниць проекту.
За результатами реалізації проекту буде видано книжку «Кращі практики діяльності неурядових організацій Запоріжжя, Дніпропетровська та Луцька, які представляють інтереси ОСББ”.