З 1 січня 2013 року набирають чинності нововведення щодо касових апаратів (РРО)
– У чому полягають нововведення щодо застосування РРО і нормами якого закону вони передбачені?
– З 1 січня 2013 набирають чинності зміни до ЗУ «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95р. № 265/95-ВР, які вносилися протягом двох останніх років. Змінами передбачено створення реєстраторами розрахункових операції контрольних стрічок в електронному вигляді. Електронну контрольну стрічку реєстраторів розрахункових операцій та модемів призначено для передачі копій сформованих РРО розрахункових документів і фіскальних звітних чеків у електронному вигляді дротовими або бездротовими каналами зв’язку до органів податкової служби.
– Тобто, існуючі РРО підприємцям необхідно буде замінити на нові?
– Коли буде затверджено Державний Реєстр РРО, то можна буде говорить про необхідність покупки нових касових апаратів або переобладнання старих та покупки до них спеціальних модемів. Модем – це окремий або вбудований в РРО пристрій, призначений для передачі копії документів, сформованих РРО, дротовими або бездротовими каналами зв’язку, до складу якого входить пам’ять для тимчасового зберігання цих копій. Також, передбачається дві групи касових апаратів: які створюють контрольну стрічку в електронній формі та електронні контрольно-касові апарати, які створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді. Перші повинні мати вбудований модем.
– В якому порядку буде здійснюватися ця передача?
– Мінфіном затверджено наказ від 8 жовтня 2012 року № 1057, який набрав чинності 5 листопада та регламентує вимоги до касових апаратів і модемів, до створення контрольної стрічки та порядок передачі електронних копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків до органів ДПС.
Цим наказом передбачається наявність посередника (інформаційного еквайєра) між РРО та податковими органами. Таким чином інформація від РРО надходитиме через модем до інформаційного еквайєра, який перевірятиме, зберігатиме та на надсилатиме цей пакет даних до органів ДПС. Еквайєр від ДПС отримує повідомлення про успішне прийняття та про цілісність даних та направляє відповідне повідомлення на касовий апарат.
– А якщо виникне якась помилка, як можна про це дізнатися та виправити її?
– У разі виникнення помилки при передачі пакету даних інформаційний еквайєр повертає до РРО код помилки. Залежно від коду помилки РРО повторює спробу передачі даних негайно або через визначений час. Тобто, еквайєр відсилає на РРО ряд команд, які РРО автоматично повинно виконати.
– З я кою частотою необхідно надсилати інформацію з РРО до органів ДПС і чи буде це здійснюватися автоматично або необхідні якісь дії від касира?
– Як визначено наказом № 1057 РРО з модемом повинен забезпечувати автоматичну із заданою сервером обробки інформації періодичністю передачу контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації за протоколом передачі інформації (для РРО, який створює контрольну стрічку в електронній формі та ЕККР, у тому числі передачу інформації про кожен надрукований розрахунковий документ).
– Якщо буде з якихось причин перервано зв’язок, куди подінуться дані про розрахункові операції?
– Касовий апарат з модемом накопичує контрольно-звітну інформацію у разі неможливості передачі її через порушення зв’язку із сервером обробки інформації з будь-яких причин та автоматично передає накопичену інформацію до сервера обробки інформації після відновлення зв’язку.
– Хто буде надавати допомогу підприємцям у разі виникнення питань?
– Ну, по-перше, допомогу щодо практичного використання РРО та модему надаватимуть, як і раніше, Сервісні Центри, послугами, яких користуються підприємці. Також Сервісні Центри та виробники РРО повинні надавати послуги щодо переобладнання касових апаратів під новий формат та приєднання до них модемів. Оскільки в основі системи зберігання і збору податковою службою даних від РРО покладено технологію НБУ, то відповідно виробникам та Сервісним Центрам з технічних питань виробництво нової та обслуговування доопрацьованої касової техніки необхідно звертатися у першу чергу до НБУ. По-друге, інформаційний еквайєр надаватиме суб’єктам господарювання послуги з технічної підтримки, інформаційного обслуговування згідно з технологією зберігання і збору даних РРО для органів державної податкової служби. Тобто, еквайєр здійснює організацію первинної взаємодії з РРО та вирішує питання у випадках виявлення проблем підключення РРО до ДПС, а також здійснює заходи для вирішення технічних питань передачі даних РРО, які виникають у суб’єктів господарювання. Як вже говорилося раніше, еквайєр є посередником між платниками та органами ДПС.
– Чи штрафуватимуть суб’єктів господарювання за відсутність електронної касової стрічки з 1 січня 2013 року?
– Суб’єктам господарювання надається адаптаційний період до 1 липня 2013 року. Тобто, перші півроку підприємців не штрафуватимуть за не надіслання електронної касової стрічки до ДПС.
– Які взагалі переваги впровадження електронної передачі даних?
– По-перше, не потрібно буде надавати щомісячно паперовий звіт до 15 числа, тобто економія часу. По-друге, не потрібно купувати, роздруковувати та зберігати протягом 3х років рулони паперової контрольної стрічки. По-третє, використання контрольної стрічки призведе до скорочення перевірок платників податків.