ГлавнаяПубликацииСитуация

Новости

В Запорожье восстановили барельеф Александра Поляка

ПолякОфициальное открытие восстановленного барельефа Александра Полянка на площади, названной в честь «народного мэра», было приурочено к 15-й годовщине со дня его преждевременного ухода из жизни.

Читать полностью...

Марина Порошенко приедет в Запорожскую область 28 февраляМежду Запорожьем и Варшавой открывается авиасообщение35 запорожских территориальных громад подписали с Госгеокадастром меморандум о передаче земельСергей Соболев подтвердил, что компания Александра Пономарева поставляла армии некачественное моторное маслоВ Запорожье приостановлено обучение в 38 классахСтал известен текст судебного решения, которое не выполняет Запорожский облсоветВ запорожском «Рухе нових сил» переругались и передрались активистыНа центральный парк Запорожья наложен арестЗапорожской области эпидемия гриппа в нынешнем году не грозитЗапорожские предприниматели требуют увольнения директора теплосетей

У Бердянському районі скорочують дитячий садок

Христина ФЕДОРОВА, фото автора 28 февраля, 2015

Поспіхом прийнятий бюджет-2015 опосередковано чи напряму вніс свої корективи в усі сфери життя. Головна проблема – плутанина з фінансуванням і відсутність грошей. Торкнулося це навіть найменших мешканців країни – дошкільнят. Так, в Бердянському районі через нестачу коштів хочуть скоротити дитячий садок, який обслуговує одразу три села. На його повноцінне фінансування не вистачає 500 тисяч гривень, які сільській раді взяти нема де.
11024580

Примарні причини не примарного скорочення
Дитячий садок «Колосок» знаходиться в селі Новопетрівка, але до нього ходить малеча ще й зі Старопетрівки та Куліковського. Рішення про закриття однієї з груп закладу було прийнято 2 лютого на сесії Новопетрівської сільської ради. Причина – економічна. Як йдеться у зверненні батьківського комітету, сільський голова Валентин Смага заявив, що з бюджету садок недофінансували на 500 тисяч гривень, тому заклад підлягає скороченню.
Хоча дитсад і розрахований на 75 дітей, відвідують його 80 дошкільнят. Крім того, за словами батьків вихованців, на столі у завідуючої лежить ще 16 заяв. Сільська влада стверджує, що заклад є нерентабельним, і як головну причину скорочення подає проблему з відвідуванням. Але у зверненні батьківського комітету йдеться про те, що ця проблема була лише взимку, коли в приміщенні ДНЗ стояла температура менше 10 градусів – цілком природно, що за таких умов діти хворіли й не могли ходити в садок. З потеплінням відвідування нормалізувалося, тому тепер дитячий садок функціонує в стандартному режимі.
За неофіційною інформацією батьківського комітету «Колоску», сільська рада замислила реалізувати нехитру схему отримання додаткового прибутку, використовуючи дитячий садок.
«…сократить количество групп в садике с четырех до трех, объединив при этом совсем маленьких детей в одну группу с детьми постарше… После этого освободившееся помещение данной группы сдать в долгосрочную аренду, предпринимателю под парикмахерский салон и юридическую контору», – йдеться у зверненні батьків.
Сільський голова таку версію заперечує: «У селі є приміщення для перукарні – туди не можуть знайти перукаря. До того ж усі мешканці мають можливість їздити до Бердянська, щоб отримувати послуги і перукарні, і юридичної консультації, тому відкривати нові в селі немає сенсу».
У відповіді на звернення батьківського комітету Новопетрівська сільська рада посилається на Закон України «Про дошкільну освіту» зі змінами в ст. 14 «Комплектування груп дошкільного навчального закладу» та ст. 19 «Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти». У рішенні йдеться, що рада, проаналізувавши наповнюваність груп у період за 2006-2014 роки, переглянула комплектування ДНЗ «Колосок» і вирішила сформувати три групи:
– перша група: до 15 дітей віком від одного до трьох років;
– друга група: до 20 дітей віком від трьох до шести років;
– третя група: до 15 різновікових дітей.
З арифметикою тут не сходиться, адже вже на сьогоднішній день у садочок ходять 80 дошкільнят, а, згідно з рішенням, дітей повинно бути максимум 50. Де «загубилися» 30 малюків – невідомо. Так само, як і невідомо батькам вихованців, куди їх будуть перенаправляти і в якому режимі далі працюватиме дитсадок. Можливо, представники місцевої влади просто не дочитали цю статтю до кінця, адже в ній є важлива поправка для садків сіл та селищ: «У дошкільних навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість дітей у групах визначається засновником залежно від демографічної ситуації».

Законодавчі тонкощі
Новий Бюджетний кодекс містить чимало змін до фінансування дошкільних навчальних закладів. Так, відповідно до ст. 89, фінансування з 2015 року перекладається на районні бюджети. Разом з тим п. 20 «Прикінцевих та перехідних положень» передбачає можливість фінансування садків з бюджетів міст районного значення, селищ та сіл. Такі видатки мають здійснюватися за рахунок трансфертів від бюджету району до бюджету місцевого самоврядування. Отже, маємо два варіанти фінансування дошкільних закладів.
У нашій ситуації «Колосок» спочатку фінансувався з місцевого бюджету, а тепер – за рахунок субвенцій з районного бюджету. Таким чином, сільська рада вже не має права утримувати заклад, а районний відділ освіти ще не готовий його прийняти, що і спровокувало недофінансування. Водночас районна рада не може надати трансферт, обсяг якого менший за потребу на утримання дитсадка, і вимагати від сільської ради дофінансувати його за власний рахунок, оскільки це є порушенням ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу. Але, як бачимо, 500 тисяч гривень «Колоску» так і не додали.
Ще одне проблемне місце в законодавстві – ч. 6 ст. 16 ЗУ «Про дошкільну освіту», в якій йдеться про те, що «реорганізація й ліквідація дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради». Тобто в нашому випадку сільська рада може не просто скоротити кількість груп, а й зовсім закрити садок за власним бажанням. Про можливі причини закриття чи підстави для реорганізації в законі не йдеться, що повністю розв’язує руки місцевій владі.

Офіційна позиція
Коментуючи ситуацію, сільський голова наголошує, що головна проблема садку, через яку й відбувається скорочення, – низька явка вихованців. «Кількість дітей і персоналу ніхто скорочувати не буде. За списковим складом вихованців – 80, а реально ходить не більше 40. Ми проаналізували відвідуваність за декілька років і виявилося, що середній показник не перевищує 42 дітей. Тому й постало питання скорочення груп. У подальшому приміщення можна буде використовувати для проведення занять першокласників, бо місця в школі не вистачає», – зазначає Валентин Смага.
Разом з тим сесія сільради вже видала рішення, в якому йдеться про звільнення деяких викладачів. А Валентин Смага видав відповідне розпорядження. Причина звільнення частини штату – зменшення фінансування в межах отриманої субвенції. Під скорочення потрапили не тільки технічні працівники, але й співробітники, які безпосередньо займаються з дітьми – вихователі, помічник вихователя, музичний керівник.
Своє звернення до голови Запорізької обласної ради Віктора Межейка та заступника голови Бердянської райдержадміністрації Ніни Борщової батьківський комітет направив ще 10 лютого. Але досі тиша. Лише рішення про скорочення та переживання батьків, які наразі не знають, що буде з їх дитсадком.

Календарь

Февраль 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Янв    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Архивы

Ностальгия

К 79-летию Владимира Высоцкого

visotsky

 

 

 

Сегодня Владимиру Семеновичу Высоцкому исполнилось бы 79 лет. С Запорожьем этого великого человека связывает многое…

Читать полностью...

В Запорожье почтили память погибших «афганцев» и защитников РодиныЗапорожцев приглашают на балЯрко и быстро

Спорт

В Запорожье пройдут «бои без правил»

mma14 октября в Запорожье состоится открытие спортивно-бойцовского клуба MMA (смешанные единоборства) «Shark». Клуб анонсирован как не имеющий аналогов в Украине, на 400 посадочных зрительских мест и «лучшим октагоном (восьмиугольником)».

Читать полностью...

«Славутич-Арену» готовят к еврокубковым матчамВ Мелитополе пройдут православные спортивные игрыДля тренировок атлетов и гимнастов будут выделены бюджетные средства