Понад триста запорожців потребують термінової гемодіалізної допомоги
Діаліз – процедура рідкісна та дуже дорога. Без неї пацієнти з тяжкими захворюваннями нирок не можуть сподіватися на довге життя. Допомогти їм здатна лише трансплантація нирок, але ця операція доступна далеко не кожному. Тому хворим доводиться по декілька разів на тиждень годинами проходити гемодіаліз, щоб «поліпшити якість свого життя». Станом на сьогодні в Запорізькій області 359 людей потребує гемодіалізної допомоги. Отримати її може не кожен хворий, бо не вистачає гемодіалізних місць. Вирішити цю проблему можливо, створивши спеціалізований профільний центр та збільшивши фінансування для цієї сфери медицини. Але в запорізьких реаліях і перше, і друге супроводжується купою проблем.
военнослужащих
Допомога не для всіх
Гемодіаліз проводять на спеціальних машинах один, два або три рази на тиждень – залежно від анатомічних особливостей та потреб пацієнта. Вартість лікування одного хворого складає в середньому 200 тисяч гривень на рік. У звичайного запоріжця таких грошей немає, тому єдиною надією залишається допомога держави. Ця процедура має оплачуватися з міського та обласного бюджетів. Для того щоб забезпечити гемодіалізною допомогою 100% хворих, на Запорізьку область необхідно 72 мільйони гривень. Таких грошей немає, тому гемодіаліз проходять не всі пацієнти. Хворі, яким не вистачає цієї процедури, стають у чергу. За офіційною інформацією, на сьогодні в очікуванні на гемодіаліз перебувають 15 запоріжців. Хоча представники пацієнтських громадських організацій кажуть, що ця цифра є набагато більшою.
– 15 людей у листі очікування – це не все. Багато хворих, не дочекавшись допомоги, просто їдуть кудись у села та помирають, – говорить голова пацієнтської громадської організації «Шляхи до життя» Дмитро Глушко.
Разом з тим, Олена Овська, спеціаліст з гемодіалізу міського Управління охорони здоров’я, каже, що не всі 15 людей у черзі за життєвими показниками потребують термінового гемодіалізу – функціонування їхніх нирок підтримується іншими медикаментозними методами. Але рано чи пізно їм ця процедура знадобиться – за словами Овської, в такому випадку пацієнту буде надана допомога. Окрім того, вона каже, що місце людини в черзі не залежить від того, наскільки швидко вона одержує діаліз: вирішальним є не те, займає хворий першу чи п’ятнадцяту позицію в списку, а те, наскільки життєнеобхідною ця допомога є для конкретної людини в конкретний час.
Пацієнтів також можуть лікувати перитонеальним діалізом, але він є дорожчим і за анатомічними показниками підходить не всім хворим. Проте одним з головних плюсів такого методу є те, що він не прив’язує хворого до місця проведення діалізу – якщо пацієнт буде дотримуватися всіх необхідних умов, він зможе лікуватися вдома. Це особливо зручно для хворих з області, які вимушені тричі на тиждень приїжджати до лікарень, щоб отримувати допомогу для підтримки життя.
Для того щоб позбавити пацієнта необхідності регулярно проходити діаліз, треба проводити трансплантацію нирок. Ця операція також має фінансуватися з міського або обласного бюджетів. Але наразі проблема не тільки у вартості трансплантації, але й у відсутності органів для пересадки. Трупне донорство в Україні є обмеженим, адже в країні діє презумпція незгоди – забір органів можливий лише зі згоди родичів померлого.
На забезпечення гемодіалізної допомоги з обласного бюджету цьогоріч мали виділити 35 мільйонів, але виділили 18 мільйонів – лише на півроку. У міський бюджет у цьому році закладено 23 мільйони. І хоча це на 12 мільйонів більше, ніж торік, суми все одно недостатньо. Наразі мешканці міста та області отримують гемодіаліз у п’яти медичних закладах: міській лікарні №7, обласній клінічній лікарні, міській лікарні №3, міській клінічній лікарні екстренної швидкої медичної допомоги, міській дитячій лікарні №5. В останній через нестачу місць допомогу одержують не тільки діти, але й дорослі. Але за словами начальника Управління з питань охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторії Ушакової, навіть у всіх цих закладах немає стільки діалізних місць, щоб допомагати 100% хворих:
– На сьогодні функціонує 19 діалізних місць. Але не 100% пацієнтів отримують допомогу. Минулого року в 7-й міській лікарні вдалося відкрити три нових діалізних місця, що дало можливість додатково взяти на лікування 18 хворих.
Під час прес-конференції та засідання круглого столу, що пройшли 9 та 10 липня відповідно, і Олена Овська, і Вікторія Ушакова підтвердили, що за прогнозами експертів у подальші роки кількість хворих з нирковою недостатністю буде лише збільшуватися. Саме тому існує гостра необхідність у спеціалізованому діалізному центрі.
военнослужащих
Тендер без конкуренції
Історія діалізного центру почалася у 2013 році. Тоді, згідно з рішенням сесії міської ради, були розпочаті проектні роботи зі створення центру, які завершилися у 2014 році. Лише на проект витратили понад 380 тисяч гривень. Його затвердили 26 серпня 2014 року після успішного проходження державної експертизи. У 2014 році очікувана вартість проекту складала 16,873 мільйони гривень. Але вже наступного року було здійснено перерахунок кошторисної вартості, тому ціна проекту виросла більше, ніж удвічі – до 36,569 мільйони гривень. Причина – інфляція.
У 2015 році Управління капітального будівництва провело тендер на реконструкцію приміщень у Центральній районній лікарні Орджонікідзевського району для створення міського гемодіалізного центру. Свої пропозиції на тендер подали вісім компаній. Перемогла фірма, яка запропонувала одну з найвищих цін. Для порівняння: вартість найдешевшої пропозиції складала 13991256 гривень (ПСП «Кронос», м. Суми), вартість пропозиції переможця – 28055385 гривень («Центр будівельних технологій», м. Запоріжжя). До торгів були допущені дві фірми з найбільшими цінами – окрім переможця, тендерна комісія дала «зелене світло» ТОВ «Інженерно-будівельне підприємство «ФОРТ» з ціною пропозиції в 29667020 гривень. З огляду на те, що «Центр будівельних технологій» запропонував вартість робіт на півтора мільйони нижчу, він і переміг. А ось усі компанії, що пропонували ціну в два рази меншу, ніж переможець, були відхилені через «невідповідність пропозиції конкурсних торгів учасника кількісним вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником по технічному завданню».
У тендерній документації було зазначено, що роботи з реконструкції лікарні мають закінчитися у 2020 році. За ці п’ять років будівельна компанія, яка виграла торги, мала не тільки надати свої профільні послуги, але й забезпечити центр необхідною медичною технікою для діалізу. В тендерній документації навіть зазначено бажаний бренд цього діалізного обладнання – Frisenius або еквівалент. Спочатку планувалося, що на реконструкцію лікарні з міського бюджету буде виділено не більше 15790800 гривень. Ймовірно, в цю суму не входила закупівля медичної апаратури. За інформацією українського представництва Frisenius, вартість техніки, що прописана в документації, складає 16 мільйонів гривень. А на прес-конференції Вікторія Ушакова назвала ще більшу цифру – 20 мільйонів. А безпосередньо на реконструкцію приміщення потрібно 7,9 мільйони гривень. Цей факт є порушенням визначення предмету закупівлі з боку замовника – УБК, адже суперечить Закону «Про державні закупівлі», в першій частині першої статті якого йдеться про те, що послуги, які включаються до кошторисної вартості робіт, не мають перевищувати вартості самих робіт. Окрім того, об’єднавши різнопрофільні товари та роботи – медичне обладнання та будівельні послуги – в один предмет закупівлі, замовник порушив принцип недискримінації учасників торгів, який закладено в законодавстві. Справа в тому, що не всі компанії, які спеціалізуються на продажі гемодіалізного обладнання, могли забезпечити виконання будівельно-монтажних робіт, бо це не є їхнім профілем. І, у свою чергу, не всі будівельні компанії могли надати замовнику спеціалізоване медичне обладнання. Але, не зважаючи на порушення, торги відбулися.
Уже після підписання договору з «Центром будівельних технологій» від представництва Frisenius в Україні надійшла пропозиція безкоштовної поставки для центру 20 діалізних машин, а також систем водоочищення та гарантованого сервісного обслуговування, що передбачено проектом.
– Враховуючи можливість економії на закупівлю медичного обладнання, було прийнято рішення знайти фінансування на реконструкцію в повному обсязі і закінчити роботи до кінця 2015 року, – повідомила Вікторія Ушакова.
Здавалось б, це мало б наблизити момент відкриття діалізного центру, що не могло не тішити пацієнтів з нирковою недостатністю. Але після проведення тендеру пацієнтські громадські організації забили на сполох.
– Ми не хочемо, щоб гроші, виділені на гемодіалізний центр, були розкрадені, – каже Дмитро Глушко.
Як виявилося, їх непокоїть декілька нюансів: місцезнаходження майбутнього гемодіалізного центру, вартість його створення та апаратура, яка буде в ньому використовуватися.
военнослужащих
Чи є альтернатива?
З самого початку виникнення ідеї відкриття діалізного центру було вирішено, що він буде розташовуватися в Центральній районній лікарні Орджонікідзевського району №10. Тут є можливість облаштувати центр площею більше 800 кв. м. На прес-конференції
9 липня головний лікар закладу Наталія Мотовиця повідомила, що робота з підготовки приміщень ведеться не перший рік:
– Сьогодні вже можна приступати до будівельно-монтажних робіт. Треба лише звільнити приміщення.
Але наступного дня, 10 липня, вона не дозволила представникам пацієнтських громадських організацій та ЗМІ побачити ті самі приміщення, які планується перетворити на центр гемодіалізної допомоги. Відмову головний лікар аргументувала тим, що захищає права пацієнтів:
– Зараз на цих площах функціонує відділення – там є пацієнти. І згідно з захистом прав пацієнтів, ви не маєте права туди зайти. Ви не можете подивитися площі без мого рішення. Те, що ви хочете, і те, на що маєте право, – зовсім різні речі.
За умови роботи нового центру в три зміни 20 машин зможуть обслуговувати 120 людей у день. Можливий варіант функціонування центру і в чотири зміни, тобто збільшення пацієнтів до 160.
За словами Наталії Мотовиці, з 7,9 мільйони, що потрібні на реконструкцію приміщень 10-ї лікарні, з міського бюджету виділено вже 2,9 мільйони. При наявності фінансування підрядник гарантує завершення реконструкції до кінця року, тому зараз необхідно виділити суму, що залишилася.
Після того як були проведені торги на реконструкцію приміщень у 10-й лікарні, виявилося, що свої площі під гемодіалізний центр може надати міська лікарня №9. У результаті оптимізації в ній було звільнено приміщення загальною площею 350 кв. м. Тут можна облаштувати чотири зали по 40 квадратних метрів безпосередньо для гемодіалізних процедур, а також декілька технічних приміщень та кімнат для відпочинку пацієнтів. Головний лікар клінічної 9-ї міської лікарні Кирило Нерянов каже, що вони повністю готові до реконструкції під центр:
– Попередній кошторис необхідних робіт – трохи більше одного мільйона гривень. Приміщення оглядав інженер фірми Frisenius. З його точки зору зали відповідають вимогам приміщення під гемодіалізний центр. Для будівельно-монтажних робіт потрібно буде три-чотири місяці.
У свою чергу, Вікторія Ушакова каже, що цифра в один мільйон гривень не відповідає дійсності. Під час засідання круглого столу вона сказала, що спеціалісти Управління капітального будівництва оперують зовсім іншими сумами:
– Незалежна експертна оцінка спеціалістів УКБ показала, що реальна вартість проекту гемодіалізного центру в 9-й лікарні складає 8,9 мільйони гривень.
военнослужащих
Машини для життя
Ще один нюанс, на якому зауважують пацієнти, – обладнання, що має буде закуплено для нового центру. Для тих, хто живе лише завдяки гемодіалізу, це питання принципове. Як виявилося, центр планується устаткувати технікою не тільки німецької компанії Frisenius, але й італійської фірми Belco. Про ймовірну закупівлю італійського обладнання повідомили представники пацієнтських громад-ських організацій. У ході круглого столу ніхто з представників влади та медичних закладів не став заперечувати такої можливості. Це викликало обурення в пацієнтів. І ось чому.
– Фірма Frisenius представлена в Україні вже понад 20 років. А машини фірми Belco використовуються лише у двох областях країни та жодного місяця не працювали в Запоріжжі. Frisenius – світовий лідер у сфері гемодіалізного лікування. Компанія займає перше місце за якістю й апаратів, й витратного матеріалу. 44% гемодіалізу у світі виробляється Frisenius. У свою чергу, Belco виробляє лише 1% гемодіалізу й займає сьоме місце у світі за якістю апаратів і восьме – за витратними матеріалами, – розповідає заступник голови громадської організації «Надія на життя» Сергій Макаренко.
Головними контраргументами представників влади під час дискусії стало те, що Frisenius є монополістом на запорізькому ринку, а це вбиває конкуренцію та дає можливість компанії встановлювати свої ціни.
– Монополістів бути не повинно. Ті пацієнти, які були на машинах Frisenius, залишаться на них. Але в нас є й інші великі фірми, що пропонують діаліз. Має бути конкурентне середовище, – сказала директор Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА Вікторія Кліменко.
Разом з тим, за день до того, під час прес-конференції, головний спеціаліст з діалізу міського Управління охорони здоров’я Олена Овська підтвердила, що машини Belco поступаються Frisenius не тільки за якістю, але й за вартістю витратних матеріалів:
– Belco не дозволяє проводити високопоточний діаліз, який на сьогоднішній день у вчених вважається світовим стандартом. Окрім того, я проаналізувала ціни на витратні матеріали обох компаній, і виявилося, що на сьогодні Frisenius пропонує ціни на 16% нижчі за Belco.
Якими машинами буде устатковано центр, наразі точно невідомо. Появу нових гемодіалізних місць обіцяють уже в першому кварталі 2016 року. А до цього треба вирішити питання розташування центру, завершити реконструкцію приміщень, відмінити тендер на 28 мільйонів (адже машини закуповувати вже не треба) та визначитися з тим, на якому обладнанні будуть лікуватися пацієнти на нових місцях.