ЗВІТ народного депутата України Сергія СОБОЛЄВА
Зруйновано кримінальну схему із розкрадання піску на житловому масиві «Південний»
Протягом 2012 – початку 2014 рр. мешканці житлового масиву «Південний» м. Запоріжжя, збудованого фактично на пісках, штучно намитих на території боліт та озер, почали масово скаржитись правоохоронцям. Поблизу із житловим кварталом щоденно «КамАЗами» розкрадався пісок, біля багатоповерхівок створювались величезні котловани. Виникав ризик зсуву ґрунту та підтоплення. Така діяльність могла призвести до обвалу житлових будинків.
Але влада не реагувала. Адже, як з’ясувалось, за розкраданням піску стояли люди т.зв. запорізького «смотрящего Анісіма». Кримінальне збагачення для влади вартувало більш ніж ризик загибелі тисяч людей.
Мешканці «Південного» опинились на грані катастрофи.
Я у терміновому порядку підготував депутатський запит до правоохоронних органів.
Під час розслідування з’ясувалось, що для прикриття схеми були використані офіційні рішення окремих представників влади,наближених до «золотого офісу «Анісіма», зокрема, підписані особисто головою Запорізької районної ради Іваном Гоменюком та його оточенням, на підставі яких у протиправний спосіб частина території м. Запоріжжя (у тому числі житлового масиву «Південний») абсурдно відносилась не до міста Запоріжжя, а до Балабинської селищної ради. Інші рішення дозволяли здійснити Комунальному підприємству «Сприяння», створеному за ініціативою того ж самого Гоменюка, роботи з начебто розчистки забруднених водних каналів, розташованих поблизу житлового масиву.
Мешканці «Південного» навіть і не здогадувались, що за рішеннями, підписаними Гоменюком, вони вже давно не проживають в обласному центрі, а є мешканцями Балабинської селищної ради, голова якої Володимир Сосуновський і ініціював своїми листами розгляд питання розчистки каналів на відповідній території та «узаконення» пісків «Південного» як нерухомого майна.
Саме під виглядом розчистки водних каналів і здійснювалось банальне розкрадання піску.
За результатами моїх депутатських звернень схему з розкраданням піску вдалось зруйнувати. Порушено кримінальне провадження, а всі рішення, підписані з цього приводу Гоменюком І.А., Сосуновським В.С. та іншими посадовцями, оскаржені органами прокуратури.
Вивіз піску з «Південного» припинено. На порядку денному залишилось лише питання притягнення до відповідальності всіх винних осіб.
Розкрито схему шахрайства та збагачення на постачанні продуктів харчування для шкіл та дитячих садочків
Як виявилось, бізнес із постачанням продуктів для організації дитячого харчування у школах та дитячих садочках набув у Запорізькій області ярко виражених кримінальних рис.
Спритні ділки, бажаючи отримати надприбутки взяли цей бізнес під свій контроль. До їдалень шкіл і дитячих садочків почали оптом завозити продукти низької якості по цінах, що у рази перевищували роздрібні ціни на аналогічні продукти у звичайних супермаркетах міста. Результат – розкрадання бюджетних коштів.
За моїм дорученням мої помічники-консультанти Владислав Куценко, В’ячеслав Колесников та Вадим Петрочук провели грандіозну роботу та виявили, що за організацією цієї схеми стояли ті ж самі представники «смотрящего». Схема полягала в тому, що місцевим радам без будь-яких тендерів фактично нав’язували т.зв. «єдиного постачальника» продуктів для дітей, якій після укладання договорів фактично перетворювався на монополіста у цьому питанні.
Термін «єдиний постачальник» дуже часто почав з’являтися в офіційних листах голови Запорізької райради Івана Гоменюка, адресованих сільським та селищним головам щодо укладання договорів на закупівлю за бюджетні кошти продуктів харчування саме у «єдиного постачальника», яким спочатку була названа підприємець Кравченко. Договори з іншими постачальниками у терміновому порядку розірвали та укладали нові – з «єдиним постачальником» Кравченко.
Згодом, знов-таки за вказівкою районних керманичів, договори було переукладено на інше підприємство – ТОВ «Ріко-Стар», а ще через деякий час договори уклали з представниками районної споживчої спілки, яку очолював Олексій Чухрай, наближений до вже екс-голови Запорізької облдержадміністрації Олександра Пеклушенка.
Я направив депутатські звернення до правоохоронців, повідомивши – бюджети розкрадають, продукти закуповують за космічними цінами.
За результатами ініційованих мною розслідувань існування кримінальної схеми було доведено, факти завищення цін підтверджено, порушено низьку кримінальних проваджень щодо ряду підприємців, у тому числі і стосовно пані Кравченко, передано матеріали до суду з обвинувальними актами.
На контролі питання повернення до бюджету вкрадених грошей та притягнення до відповідальності посадовців Запорізького району, що «кришували» цю схему.
Плани зі створення запорізького «Межигір’я» у Розумівському лісі було зруйновано
Територія Розумівського лісу як одного з найгарніших куточків Запорізького краю стала об’єктом зазіхань з боку місцевих керманичів і правоохоронців, що представляли злочинний режим Януковича.
Фактично ліс намагалися перетворити у т.зв. запорізьке «Межигір’я», обнести височезним бетонним парканом і збудувати будиночки для «обраних», у тому числі і для самого запорізького «смотрящего».
Афера полягала у наступному. Землі лісу, вкриті багаторічними соснами, чиновники Держземагенства та райдержадміністрації у протиправний спосіб, сфальсифікувавши справжній склад угідь, назвали землями сільськогосподарського призначення – ріллею, та безоплатно роздали під 106 садових земельних ділянок і під 2 ділянки для ведення особистого селянського господарства.
При цьому більшість зі 106 «щасливих власників» ділянок у лісі виявилися банальними «підставними» особами, мешканцями м. Дніпродзержинська, з яких спритні ділки просто зібрали паспорти, ідентифікаційні коди й оформили землю з метою подальшого перепродажу на користь справжніх організаторів цієї схеми.
Вказана обставина обурила громадськість. Люди вийшли на захист багаторічного соснового лісу.
Я виніс на розгляд Верховної Ради України депутатський запит, адресований Генеральній прокуратурі України, з вимогою повернути Розумівський ліс державі.
Процес повернення земель лісу державі та людям розпочався. У 2014 році за позовами прокуратури Запорізькій районний суд прийняв ряд рішень щодо повернення до державної власності земель Розумівського лісу та визнав недійсними державні акти на землю, видані на території лісу.
До державної власності повертаються землі берегів річки Конка, садів у Новоолександрівці та пасовищ Веселого
Не залишились поза увагою й інші процеси, пов’язані з махінаціями з землею, насамперед на території Запорізького району.
За моєю ініціативою органи прокуратури вже оскаржили у судовому порядку безоплатну передачу у приватні руки групі громадян 19 гектарів узбережжя річки Конка на території Григорівської сільської ради, 34 гектарів садів на території Новоолександрівської сільської ради, розташованих впритул до Оріхівської траси, близько 30 гектарів пасовищ поблизу с. Веселого, що виходять на трасу Дніпропетровськ–Запоріжжя, земель, розташованих поблизу з Барановою балкою на території Балабинської селищної ради. Усі ці землі, фактично роздавались безоплатно за вказівкою офісу Анісіма. Місцеві громади без будь-якої компенсації втрачали найкращі території, що були пасовищами і зонами відпочинку.
Наразі процес їх повернення назад до державної власності перебуває у мене на контролі та буде доведено до логічного кінця.
Між тим вимушений констатувати, що на території окремих сільських рад, незважаючи на зміну влади у державі, фактично продовжується дерибан землі.
Особливу стурбованість викликає Новоолександрівська сільська рада Запорізького району, де, як за часів режиму Януковича, так і зараз, за сприянням сільського голови масово роздаються землі.
Порушено кримінальні провадження проти посадовців, причетних до розкрадання бюджетних коштів
Вдалось виявити та зруйнувати ряд схем, пов’язаних з розкраданням коштів сільських і селищних бюджетів, за якими також стояли представники запорізького «смотрящего».
Наприклад, у Ново-олександрівці Запорізького району за підписом сільського голови Олександра Корнієнка ледь-ледь було не розтрачено сотні тисяч гривень Екологічного фонду на реалізацію фактично фіктивної програми за штучно завищеними цінами зі створення полезахисних лісових смуг.
Проведення землевпорядних робіт, передбачених програмою, було доручено підприємцю, що наразі вже є визнаний винним у скоєнні злочину у сусідній Степненській сільській раді, де він також розробляв землевпорядну документацію.
Дізнавшись про це, я в оперативному порядку звернувся до органів прокуратури та фінансової інспекції.
На той час в органах казначейства вже лежали платіжні доручення для перерахування коштів горе-підприємцю, підписані особисто сільським головою Корнієнком.
Завдяки оперативному втручанню нам вдалося зірвати вказаний платіж і зберегти для селян кошти Екологічного фонду, які насправді мають витрачатися не на фіктивні програми, а дійсно на потреби людей та громади, зокрема на такі, як реконструкція та ремонт каналізації, водонапірних веж тощо.
Схожі оборудки було виявлено також на території Балабинської селищної ради, де за штучно завищеними кошторисами було проведено роботи з інвентаризації земель та зі створення полезахисних лісових смуг.
Вдумайтесь тільки. Близько 800 тис. гривень Балабинського бюджету було витрачено на створення двох невеличких т.зв. «полезахисних лісосмуг» площею близько 90 соток та близько 35 соток відповідно, перша з яких, враховуючи відсутність належного догляду за рослинами та у зв’язку із порушенням правил висадки, вже засохла.
За моїм зверненням було проведено розслідування з цього приводу, результати якого просто шокували. З’ясувалось, що під час створення кожної із захисних смуг було витрачено близько сотні тисяч грн лише на підготовку ґрунтів для висадки саджанців і внесення добрив. Між тим, проведений аналіз ґрунту лісосмуги, висадженої біля кладовища, довів, що навіть граму добрив до землі не вносилось. Проте селищним головою було підписано акти приймання-передачі виконаних робіт і сплачено у повному обсязі гроші. Таким чином гроші було просто вкрадено.
Аналогічні афери, що полягали у штучному завищені кошторисної вартості, було масово проведено і під час виконання робіт з інвентаризації земель в окремих населених пунктах Запорізького району.
Мені вдалось виявити вказані правопорушення та припинити процеси з розкрадання сільських бюджетів.
Наразі після зміни керівництва прокуратури Запорізької області та Головного управління МВС області з’явилася реальна можливість для проведення об’єктивних розслідувань щодо виявлених оборудок і злочинів. «Смотрящие» та будь-які «подсматривающие» просто зникли з нашого регіону. Ведеться активна робота з руйнації створених ними корупційних схем, а Євгена Анісімова оголошено у міжнародний розшук.
Я не зупинюсь на досягнутих результатах. Боротьба з корупцією та казнокрадством були та залишаться одними з головних напрямків моєї депутатської діяльності.
Про результати інших ініційованих мною розслідувань громадськості буде повідомлено додатково.