Центр зайнятості шукає шляхи допомоги людям з обмеженою працездатністю

На жаль, у вічній гонитві за «кращим життям» та нерівною боротьбою зі світовими кризами ми черствіємо, стаємо байдужими до людей, які оточують нас. Особливо від такої байдужості страждають ті, хто потребує найбільше уваги і допомоги: діти, безпритульні, люди похилого віку, молоді матері та громадяни з обмеженою працездатністю. Останні, до речі, кожного дня долають опір «звичайного» суспільства, яке намагається виштовхнути зі своїх лав усе незвичне, не схоже на загал. Чи часто ви бачите людей у візках або сліпих на вулиці свого міста, тих, що мають гідне життя та ідуть з гордо піднятою головою, а не жебракують по кутках? Їх складно зустріти не тому, що таких людей мало, а через непристосованість побуту до їх потреб. Взяти хоча б пандуси, масово споруджені в усіх установах: в теорії – корисна річ, на практиці – майже всі вони слизькі; діти радо ковзають на них влітку… Майже облаштували, але трохи недоробили…
Не є винятком і ситуація на ринку праці. Хоча держава захищає право громадян з особливими потребами на працю, бронюючи для них робочі місця та декларуючи створення спеціально обладнаних робочих місць і індивідуальних графіків роботи, ситуація у цій сфері залишається напруженою. Через велику кількість вільних робочих рук роботодавці часто шукають ідеального кандидата, пристосовуючи людину до робочого місця, а не навпаки. У таких умовах громадяни з обмеженою працездатністю не можуть на одному рівні зі «звичайними» людьми конкурувати на ринку праці, що знижує їх мотивацію до праці або навчання.
Для захисту громадян з обмеженою працездатністю, задоволенню їх потреб та допомоги в соціалізації створено немало служб і організацій. Серед цих структур Державна служба зайнятості України відіграє не останню роль. Разом з органами праці і соціального захисту населення, регіональними відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів, центрами реабілітації інвалідів служба зайнятості докладає максимум зусиль щодо підвищення рівня працевлаштування осіб з обмеженими можливостями. Постійно розробляються та вдосконалюються заходи та способи залучення людей з інвалідністю до трудової діяльності.
Відповідно до законодавства інвалідам забезпечується право працювати на підприємствах, в установках і організаціях на робочих місцях зі звичайними умовами праці або на спеціально створеному робочому місці, а також займатися індивідуальною трудовою діяльністю. При цьому обов’язково враховуються індивідуальні функціональні можливості особи шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, обладнання, рекомендації медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та професійні навички і знання інваліда.
Для забезпечення реалізації професійних здібностей громадян з обмеженою працездатністю центри зайнятості проводять таку роботу:
ведення обліку інвалідів, які звернулися по допомогу у працевлаштуванні до центру зайнятості;
формування бази даних вільних спеціалізованих робочих місць, на які можуть бути працевлаштовані інваліди;
актуалізація загальної бази вакансій для сприяння у працевлаштуванні інвалідів та з урахуванням побажань роботодавця щодо прийому на роботу осіб з обмеженими фізичними можливостями;
здійснення підбору та пошуку підходящої роботи, сприяння у працевлаштуванні з урахуванням рекомендацій МСЕК та індивідуальних програм професійної реабілітації як у звичайних виробничих умовах, так і у спеціально створених умовах праці;
надання консультації інвалідам з питань працевлаштування, умов оплати праці, професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації;
направлення на професійне навчання інвалідів, визнаних безробітними, з урахуванням забезпечення конкурентоспроможності інваліда на ринку праці і його працевлаштування;
організація співпраці з місцевими органами соціального захисту населення, регіональними відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів.
Слід зазначити, що Державна служба зайнятості послідовно працює над урізноманітненням форм та підвищенням якості соціальних послуг для осіб з обмеженими фізичними можливостями. Проводяться цільові ярмарки вакансій та семінари. Окрім цього, постійно поповнюється та оновлюється банк вакансій спеціальностей, на які можуть працевлаштуватися інваліди. Створено банк резюме, з яким можуть ознайомитися всі бажаючі роботодавці.
Однією з новацій у роботі з громадянами з особливими потребами стає адресність у наданні послуг. Не зважаючи на збільшення кількості інвалідів, що звертаються до Шевченківського районного центру зайнятості, спеціалісти намагаються максимально вивчити їх потреби щодо трудової самореалізації та проводять з роботодавцями бесіди по кожній окремій кандидатурі. Збільшується кількість індивідуальних консультацій та залучення таких громадян до спеціалізованих тематичних тренінгів, для підвищення їх самооцінки, мотивації до трудової діяльності та самозайнятості. Так протягом 2011 року через відсутність можливості працевлаштування двом громадянам з обмеженою працездатністю було надано одноразову виплату допомоги по безробіттю для заняття підприємницькою діяльністю.
Неприв’язана до календаря, постійна послідовна робота дає стабільніші та ефективніші результати, ніж одноразові щорічні акції. Цю просту істину треба згадувати не тільки напередодні Міжнародного дня інвалідів, а пам’ятати повсякчас, допомагаючи тим, хто цього найбільше потребує.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *